Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spalatoria este bun comun?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spalatoria este bun comun?

Buna ziua

Din cate stiu spalatoria unui bloc este considerat bun comun de care se pot folosi toti proprietarii. Nora ema locuieste la parter si nu are balcon, asadar are nevoie periodic sa usuce rufele. O alta doamna de la parter a pus stapanire pe aceasta spalatorie, sustinad ca ea spala zi de zi si ca nu o intereseaza de ceilalti veni de la parter! Imi puteti spune daca exista vreo reglementare in acest domeniu?

Multumesc fumos
Buna ziua,
Discutati cu presedintele asociatiei si vedeti exact statutul acelei uscatori, legal este bun comun ce poate fi folosit de toti locatari dar poate a fost inchiriat, nu stiu....
Daca v-ati convins ca nu este inchiriata, sau altceva...., discutati cu presedintele pe aceasta tema...Nu va ajuta,..., discutati cu un avocat si trimiteti o somatie domnei in cauza- stie domnul/a avocat ce sa scrie in ea...
ART. 38
(1) Fiecare proprietar din condominiu poate folosi, in conditiile acordului de
asociere, atat spatiul care constituie bunul principal, cat si partile comune, fara a
aduce atingere drepturilor celorlalti proprietari si fara a schimba destinatia cladirii.
(2) Partile comune pot fi utilizate de catre terti, persoane fizice sau juridice de
drept public si/sau privat, numai ca urmare a hotararii adunarii generale a asociatiei
de proprietari, adoptata cu acordul a doua treimi din numarul total al proprietarilor din
condominiu si cu acordul tuturor proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza
unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune, semnat de presedinte in
numele asociatiei si avizat de cenzor/comisia de cenzori.
ART. 29
(1) In cazurile in care unul dintre proprietari impiedica, cu rea-credinta si sub orice
forma, folosirea normala a condominiului, sau a unor parti componente, potrivit
destinatiei acestora, si creeaza prejudicii celorlalti proprietari, proprietarii prejudiciati
sau orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau se poate adresa
in scris presedintelui, comitetului executiv al asociatiei de proprietari si institutiilor cu
atributii privind respectarea ordinii si linistii publice sau, dupa caz, instantelor
judecatoresti.
Ionut.ion, utilizator
Spălătoria este bun comun.
Poate decide adunarea generală cum sa aiba program fiecare în mod echitabil.
Asociația poate face asa ceva...

Dacă va stabili inechitabil se poate acționa în judecată.Depinde...

Puteti vorbi cu președintele sau administratorul ca sa medieze conflictul si sa o lămurească pe vecina egoistă.Asa nu ar mai fi nevoie de hotărârea adunării generale si s-ar rezolva pasnic.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru corecta si completa dv informare parcurgeti disp l nr 196/2018
Spalatoria/uscatoria este parte comuna accesibila tuturor proprietarilor
Solicitati presedintelui de asociatie sa va comunice sau solicitati studierea regulamentului de ordine interioara unde ar trebui sa fie concret precizat modalitatea de utilizare parte comuna