Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua . ma intereseaza daca politia are un termen ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua . ma intereseaza daca politia are un termen in care trebuie sa trimita procesul verbal pt. o amenda la care au retinut si permisul de conducere pt.depasirea vitezei vreau sa fac contestatie ,dovada de circulatie a expirat pot obtine prelungirea

buna ziua . ma intereseaza daca politia are un termen in care trebuie sa trimita procesul verbal pt. o amenda la care au retinut si permisul de conducere pt.depasirea vitezei ,vreau sa fac contestatie ,dovada de circulatie a expirat pot obtine prelungirea ei pana la sosirea procesului verbal
..procesul verbal trebuie comunicat in termen de 30 de zile de la data in care a fost intocmit...depsairea acestui termen atrage caducitatea actului sanctionator, adica nu mai produce efecte...dovada nu cred ca o puteti prelungi, prin urmare asteptati sa primiti p-verbal si apoi in termen de 15 zile formulati contestatie la judecatoria in raza careia s-a constatat contraventia...

odata inregistrata plangerea dvs pe rolul instantei, solicitati eliberarea unui certificat de grefa in baza caruia va veti lua permisul inapoi pana la finalizarea procesului...

Mult succes !!!
Termenul de comunicare a P_V nu este de 30 de zile ci de 1 luna
ART. 14
"(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se
prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a
fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data
aplicării sancţiunii."

In consecinta daca sanctiunea a fost aplicata in data de 10.11.2009 P_v trebuie comunicat pana in data de 10.12.2009, daca el este comunicat mai tarziu de aceasta data il contestati cereti anularea acestuia pe motiv de prescriptie. Din pacate pentru dv. pana nu aveti acest P-v nu puteti face nimic in sensul recuperari permisului iar asa cum a precizat si @andrei_pap87 prelungirea dovezii nu este posibila
multumesc pt.raspuns mai sunt 15 zile de asteptat
daca in aceste zile gasesc aviz in posta si nu merg sa ridic plicul decat peste 16 zile se considera ca nu am primit P.V.?
daca primiti aviz si nu mergeti sa ridicatii recomandata dupa 5 zile parca, nu mai stiu sigur termenul, acest P_V va putea fi afisat la domiciliul dv. iar in acest mod se considera ca ati luat la cunostinta de existenta lui, aceaste termene de afisare sunt in asa fel stabilite pentru a respecta termenul de 30 de zile.
Ce sanse de castig am daca, am fost oprit dupa cativa km si mi-au comunicat viteza prin statie,cel care a intocmit P.V. nu a fost agentul constatator nici nu am vazut masina cu radar si nici nu au vrut sa spuna unde era pusa acea masina,daca afara ploua este valabila dovada lor