Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva deductibil pt masini noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva deductibil pt masini noi

Sunt o firma platitoare de Tva si as vrea sa stiu daca imi pot deduce Tva-ul la o masina noua cumparata din Anglia fara Tva? multumesc
art. 126, alin 3, lit. b) Cod Fiscal :
este operatiune impozabila in Romania o achiziţie intracomunitară de mijloace de transport noi, efectuată de orice persoană

daca masina pe care o achizitionati se incadreza la exceptiile prevazute la art. 145^1 Cod Fiscal, tva este deductibila si veti inregistra ca taxare inversa 4426 = 4427, deci practic nu veti plati tva

daca masina pe care o achizitionati nu se incadreaza la exceptiile prevazute la art. 145^1 Cod Fiscal, tva nu este deductibila si va fi inclusa in costul de achizitie al masinii si veti inregistra 4426 = 4427 si apoi 2133 = % 4426, 404

ART. 145^1Limitări speciale ale dreptului de deducere

(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor acestor vehicule şi nici taxa aferentă achiziţiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleaşi caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, cu excepţia vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenţie, reparaţii, pază şi protecţie, curierat, transport de personal la şi de la locul de desfăşurare a activităţii, precum şi vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenţi de vânzări şi de agenţi de recrutare a forţei de muncă;

b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;

c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane, instruirea de către şcolile de şoferi, transmiterea folosinţei în cadrul unui contract de leasing financiar sau operaţional;

d) vehiculele utilizate în scop comercial, respectiv în vederea revânzării.