Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ultimul domiciliu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ultimul domiciliu

Considerati ca viza de flotant poate fi avuta in vedere la alegerea instantei in materie de mostenire(art.14 C.p.c.). Recent Judecatoria sectorului 1 a respins cererea de necompetenta teritoriala, desi am aratat ca domiciliul defunctului este in sectorul 5 si ca viza de flotant nu are acceptiune de ''locuiinta statornica''. asa cu arata si jurisprudenta in materie , nu cred ca notiune de domiciliul este acelasi cu notiunea de resedinta (viza de flotant) .
Potrivit art. 13 din decretul 31/1954 " domiciliul unei persoane fizice este acolo unde isi are locuinta statornica sau principala" . Prin urmare , resedinta are caracter vremelnic si secundar , astfel pt. deschiderea succesiunii nu intereseaza locul unde a decedat cel care lasa mostenirea si nici locul resedintei , daca defunctul avea o alta locuinta . Dar , notiunea de domiciliu constituie o situatie de fapt si poate fi dovedita prin orice mijloc de proba , pentru a se stabili in mod real localitatea in care persoana fizica isi are locuinta statornica si principala ( defunctul , in speta noastra ) .Buletinul de identitate ( respectiv , cartea de indentitate ) face dovada domiciliului , insa daca exista contestatie asupra mentiunilor privitoare la domiciliu , instanta este obligata sa determine ea domiciliul . Dupa parerea mea , viza de flotant are valoare constitutiva , iar nu de simpla evidenta .

ai zis un lucru mare si totusi ai sustinut contrariul. Uite fraza cheie pe care ai scris-o : "Dar , notiunea de domiciliu constituie o situatie de fapt si poate fi dovedita prin orice mijloc de proba , pentru a se stabili in mod real localitatea in care persoana fizica isi are locuinta statornica si principala " si totusi ai sustinut : "Prin urmare , resedinta are caracter vremelnic si secundar "

Asa cum ai zis notiunea de ultim domiciul prevazuta la art. 14 C.p.c se refera la ultima locuinta de fapt a defunctului ( de cuius) si nu neaparat la adresa trecuta in cartea de identitate la care poate decedatul nici nu a mai locuit in ultimii ani ai vietii.
Oricum .. asa cum a zis si colegu' .. eventualele nelamuriri cu privire la domiciliu .. trebuiesc clarificate de instanta ..
Ultimul domiciliu al defunctului.
Ultimul domiciliu al defunctului este acela unde acesta isi avea locuinta statornica, fiind indiferenta imprejurarea ca ,din cauza de boala, traia despart it in fapt de sotia sa in alta parte.(Trib.Jud. Suceava, sectia civila, decizia nr.128/1970, in R.R.D. nr.4/1971,p.99)
Mai adaug canotiunea de domiciliu are anumite caractere specifice: stabilitatea, UNICITATEA, obligativitatea si inviolabilitatea.
Unicitatea domiciliului consta in aceea ca, la un anumit moment, o persoana fizica, are un singur domiciliu. Daca o persoana are mai multe locuinte Statornice, atunci numi una are valoare ajuridica a domiciliului, anume cea principala. Resedinta(viza de flotant) nu prezinta caracterul de stabilitate si obligativitate putem retine doar caracterul de vremelnicie si facultativ. Consider ca instanta a apreciat in mod gresit ca RESEDINTA (viza de flotant, art.29 din Legea nr.105/1996) are valoarea juridica a notiunii de domiciliu asa cum are in vedere in mod expres dispozitiile art 14 C.p.p.
Ultimul domiciliu al defunctului.
Ultimul domiciliu al defunctului este acela unde acesta isi avea locuinta statornica, fiind indiferenta imprejurarea ca ,din cauza de boala, traia despart it in fapt de sotia sa in alta parte.(Trib.Jud. Suceava, sectia civila, decizia nr.128/1970, in R.R.D. nr.4/1971,p.99)
Mai adaug canotiunea de domiciliu are anumite caractere specifice: stabilitatea, UNICITATEA, obligativitatea si inviolabilitatea.
Unicitatea domiciliului consta in aceea ca, la un anumit moment, o persoana fizica, are un singur domiciliu. Daca o persoana are mai multe locuinte Statornice, atunci numi una are valoare ajuridica a domiciliului, anume cea principala. Resedinta(viza de flotant) nu prezinta caracterul de stabilitate si obligativitate putem retine doar caracterul de vremelnicie si facultativ. Consider ca instanta a apreciat in mod gresit ca RESEDINTA (viza de flotant, art.29 din Legea nr.105/1996) are valoarea juridica a notiunii de domiciliu asa cum are in vedere in mod expres dispozitiile art 14 C.p.p.
" ai zis un lucru mare si totusi ai sustinut contrariul " - Draga Gavril , este adevarat ce spui si nu trebuie sa existe loc pentru scuze , am crezut ca persoana interesata va intelege ca " dar'ul " folosit de mine face introducerea in explicatia pe care o dau cu privire la notiunea de domiciliu in lumina dispozitiilor art. 14 C.proc. civila . Imi cer scuze , promit ca pe viitor nu voi mai face economie la cuvinte .