Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum este corect sa se calculeze ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum este corect sa se calculeze ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un punct de vedere
cu privire la modul de calcul al salariului /01.01.2019.

Institutia noastra a intrat in posesia Buletinului de expertizare
locuri de munca emis de catre D.S.P.,
dupa peste 6-7 luni de zile de la solicitare, respectiv abia
in luna decembrie 2018.
Incepand cu 01.01.2019, potrivit OUG 114/2018,
prin derogare de la prevederile art. 38 alin. (4) din Legea-cadru
nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice,
salariile de baza se majoreaza cu 1/4 din diferenta dintre
salariul de baza prevazute de lege pentru anul 2022
si cel/cea din luna decembrie 2018.

Recent, institutia noastra a primit un Raspuns de la Ministerul Muncii
prin care ni se spune ca se pot acorda sporul pentru conditii vatamatoare de munca,
incepand cu data de 01.01.2019,
dar nu a mai facut alte precizari.

Potrivit legii ( Regulament - acordare spor ),
sporul se calculeaza
ca procent de 15% la salariul de baza.

In cazul de mai sus,
tinand cont ca sporul se acorda incepand cu data de 01.01.2019,
va rugam frumos sa ne spuneti
- sporul se aplica la salariul din luna decembrie 2018 ?
sau la salariul din luna ianuarie 2019 ?
oanaportar, utilizator