Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce articol de lege se aplică în cazul de faţă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce articol de lege se aplică în cazul de faţă pentru acordarea dreptului salarial ?

Bună seara !

Vă rog mult de tot să mă ajutaţi cu un răspuns
cu privire la următoarea problemă:

În urma unui examen de promovare în grad ierarhicsuperior,
începând cu data de 01.01.2018,
ţinând cont că nu mai era un alt post similar,
mi s-a calculat salariul art.39 alin.2 din Legea 153 /2017,
fiindu-mi mărit salariul de bază,
dar,în schimb,mi s-a tăiat de tot sporul,
deşi până la data de 31,12,2017 am avut spor întotdeauna.

Instituţia, Sindicatul şi subsemnata
am făcut nenumărate cereri către Ministerul Muncii
ca să ne lămurească cum trebuie procedat.

Ministerul Muncii ne-a dat mai multe răspunsuri,
care, puse cap la cap, ar suna aşa:

- în anul 2017, conform art.38 alin.2 din Legea 153 /2017:
sporul pentru condiţii vătămătoare de muncă
se menţine ]n perioada 01.07.2017 - 31.12.2017,
CORECT: am avut spor.

- în anul 2018, conform art.38 alin.3 din Legea 153 /2017:
sporul se majorează cu 25% faţă de nivelul acordat /decembrie 2018,
În anul 2018, Legea-cadru 153 /2017:
nu a prevăzut acordarea sporurilor pentru condiţii vătămătoare de muncă,
prin aplicarea procentelor cuprinse în conţinutul Legii şi în Regulamentele de stabilire a acestora asupra salariului de bază,
cu excepţia situaţiilor în care salariul de bază este stabilit
conform art.39 alin.2 din Legea-cadru sau se situează la nivelul anului 2022 din grila de salarizare,
Mi s-a tăîiat de tot sporul.
Instituţia a făcut demersuri pentru obţinerea Buletinului de expertizare a locurilor de muncă abia din 04,2018 şi a obţinut Buletinul tocmai în luna 12,2018.
În anul 2018, nu mi s-a acordat sporul.

- în anul 2019, conform art.34 alin.2 din O.U.G. 114 /2017
se menţine cuantumul sporului acordat pentru luna decembrie 2018,
în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii de muncă.
Am rămas fără spor în anul 2018,
aşa că nici în anul 2019 nu mi s-a mai dat spor.

Vă rog din sufletul să mă ajutaţi cu un răspuns.
Cum mai pot obţine înapoi sporul ?
ce articol de lege se aplica pentru acordarea sporului în cazul de faţă ?

oanaportar, utilizator
Vb despre 2017 ???
Vorbesc despre promovarea începând de la data de 01.01.2018, deci despre sporul care mi s-a tăiat de tot începând cu data de 01.01.2018 și de faptul că de atunci am rămas fără nici un spor.
Ministerul Muncii a trimis un Răspuns ordonatorului principal de credite ( Consiliului Judeţean ) prin care a spus că :
-în anul 2018, se majorează cu 25% salariul de bază și sporul pentru condiții vătămătoare de muncă
și că :
-sporul va fi determinat potrivit Regulamentelor-cadru numai în situația în care salariul de bază este stabilit potrivit art. 39 alin. 2 sau art. 38 alin. 6 din Legea - cadru 153 /2017.
Ori eu m-aș încadra la art. 39 alin.2,.....dar, expertizarea a început tocmai după 05.04.2018, iar Buletinul DSP de expertizare a locurilor de muncă a fost primit de institutia noastră tocmai pe 12.12.2018, iar Dispoziția dată de Consiliul Județean a fost dată începând de la data de 01.01.2019 - când nu se mai dă nici un spor..... totul rămâne ca în decembrie 2018..... adică rămân fără nici un spor.... .
.....și atunci, ce mă fac?
.....
oanaportar, utilizator
1. Mesajul initialal dvs era altul ... daca ati observat raspunsul primit , atunci ar fi trebuit sa postati un nou mesaj si nu sa-l modificati pe cel initial lasand fara obiect intrebarea postata.

2. Începând cu data de 1 ianuarie 2018 se acordă următoarele creșteri salariale:a) cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul brut al sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, indemnizația brută de încadrare, solda lunară/salariul lunar de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 25% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017, fără a depăși limita prevăzută la art. 25, în măsura în care personalul respectiv își desfășoară activitatea în aceleași condiții;
- art.38 alin.3 din Legea 153/2017 -
Aceasta este regula doar pentru salariații care nu au o altă modificare salarială.

În cazul meu, fiind vorba de promovare, nu s-a aplicat regula dvs.

Cazul meu este cel prezentat. Nu am greșit cu nimic. Aceasta este situația.
Adică:
- înainte și în anul 2017 - am avut spor
- în anul 2018 - am promovat, mi s-a majorat doar salariul de bază,
dar mi s-a tăiat de tot sporul.
Salariul de bază a fost calculat
după cum am arătat mai sus.

Problema este:
- pentru un salariat care promovează începând cu data de 01.01.2018,
nu mai există un alt post similar în plată.
Pentru acesta, Legea nr 153 spune doar cum se calculează salariul de bază, după promovare.

Problema este că în Legea 153 nu se spune ce se întâmplă cu sporul.
De aceea, în cazul meu, angajatorul a considerat că nu mai trebuie să îmi dea sporul, așa că l-a tăiat de tot, pentru că Legea nu a spus nimic de spor...
și a considerat că sporul ar fi urmat să mi se dea în viitor, când se primea Buletinul de expertizare.....
Dar, când să se dea sporul la toți salariații din Administrație, deci și mie, a apărut OUG 114..... și nu s-a mai dat nimic, nici un spor la nimeni !
oanaportar, utilizator