Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se interpreteaza aceasta nota de subsol din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se interpreteaza aceasta nota de subsol din L79/2018

Prin nota de mai jos se intelege oare ca si functiile respective beneficiaza de salariu de incadrare prevazut în Legea 153/2017 pentru anul 2022 sau NU.

192. La anexa nr. II, capitolul I, punctul 2, litera c), subpunctul c.4, nota de subsol *2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
«*2) Se aplică şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi educator-puericultor, instructor de ergoterapie, tehnician dentar şi tehnician sanitar din profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedică şi protezare auditivă care au studii de acest nivel.»
Se aplica si functiilor mentionate in acea nota...
Adica beneficiaza acum de salariul de incadrare prevazut in grila pentru 2022 sa inteleg.
In grila este stabilit salariul de bază, gradația 0 pentru anul 2022
Multumesc dar n-am fost eu destul de explicit.
Doresc sa stiu daca acest alineat
102. La articolul 38 alineatul (3), litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:

«
b) prin excepție de la lit. a), începând cu 1 martie 2018, salariile de bază ale personalului care ocupă funcțiile de medici, de asistenți medicali și ambulanțieri/șoferi autosanitară prevăzute în anexa nr. II cap. I se majorează la nivelul salariului de bază stabilit potrivit prezentei legi pentru anul 2022;»".

se aplica si persoanelor de mai jos :

192. La anexa nr. II, capitolul I, punctul 2, litera c), subpunctul c.4, nota de subsol *2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
«se aplică şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi educator-puericultor, instructor de ergoterapie, tehnician dentar şi tehnician sanitar din profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedică şi protezare auditivă care au studii *de acest nivel.»