avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se interpreteaza aceasta nota de subsol din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se interpreteaza aceasta nota de subsol din L79/2018

Prin nota de mai jos se intelege oare ca si functiile respective beneficiaza de salariu de incadrare prevazut în Legea 153/2017 pentru anul 2022 sau NU.

192. La anexa nr. II, capitolul I, punctul 2, litera c), subpunctul c.4, nota de subsol *2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
«*2) Se aplică şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi educator-puericultor, instructor de ergoterapie, tehnician dentar şi tehnician sanitar din profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedică şi protezare auditivă care au studii de acest nivel.»
Cel mai recent răspuns: Crinu1974 , utilizator 19:28, 27 Februarie 2019
Se aplica si functiilor mentionate in acea nota...
Adica beneficiaza acum de salariul de incadrare prevazut in grila pentru 2022 sa inteleg.
In grila este stabilit salariul de bază, gradația 0 pentru anul 2022
Multumesc dar n-am fost eu destul de explicit.
Doresc sa stiu daca acest alineat
102. La articolul 38 alineatul (3), litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:

«
b) prin excepție de la lit. a), începând cu 1 martie 2018, salariile de bază ale personalului care ocupă funcțiile de medici, de asistenți medicali și ambulanțieri/șoferi autosanitară prevăzute în anexa nr. II cap. I se majorează la nivelul salariului de bază stabilit potrivit prezentei legi pentru anul 2022;»".

se aplica si persoanelor de mai jos :

192. La anexa nr. II, capitolul I, punctul 2, litera c), subpunctul c.4, nota de subsol *2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
«se aplică şi funcţiilor de asistent farmacie, asistent social şi educator-puericultor, instructor de ergoterapie, tehnician dentar şi tehnician sanitar din profilurile: utilaje medicale, optician, protezare ortopedică şi protezare auditivă care au studii *de acest nivel.»

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Participare concurs post asistent medical doynyta71 doynyta71 Buna ziua.Am terminat Facultatea de Medicina si Farmacie \"Dunarea de Jos\"Galati in anul 2013,specializarea Asistent Medical Generalist,anterior acesteia am ... (vezi toată discuția)
Salariu de incadrare manager spital elvira7 elvira7 Avand in vedere urmatoarele acte normative coroborate : 1.legea 95/2006 art.176 alin 2 managerul spitalului poate fi medic, economist sau jurist 2. legea ... (vezi toată discuția)
Cumul de functii laurmed laurmed buna seara la toti \"forumistii\" am tot citit raspunsuri diverse legate de contracte cu cumul de functii, dar in situatia mea cum este mai corect sa fac: ... (vezi toată discuția)