avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cat timp se elibereaza fisa de lichidare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cat timp se elibereaza fisa de lichidare?

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti in cat timp dupa incetarea contractului de munca se elibereaza fisa de lichidare? Exista un termen maxim prevazut de lege? Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2019
Benafflek, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:23, 27 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Fisa de lichidare nu este obligatorie, cu exceptia persoanelor care au fost angajate pe functia de gestionar.
Nota de lichidare poate folosi salariatului deoarece aceasta arata datoriile salariatului fata de fostul sau angajator, insa angajarea raspunderii patrimoniale a salariatului fata de angajator se poate stabili in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune.

2. Angajarea la un nou loc de munca nu este condiționata de prezentarea unei fise de lichidare de la fostul angajator.

3. Proiectul de Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.53/2003 - Codul muncii (adoptat de Senat) care obliga angajatorii sa elibereze nota de lichidare cu 3 zile lucratoare inainte de data incetarii contractului de munca se afla la Camera Deputatilor.
[ link extern ]
Bună ziua,
Fișa de lichidare se face până în ultima zi de lucru sau după data înceierii contractului de muncă ?
Depinde de uzanta fiecărui angajator. În general, la data încetării este gata si.nota de lichidare.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma nu elibereaza fisa de lichidare AvaStefania AvaStefania Buna ziua! Mi-am dat demisia in iunie anul acesta si am stat in preaviz pana in iulie. In luna august am primit actul care demonstreaza ca s-a incheiat ... (vezi toată discuția)
Nota de lichidare obligatorie Canavaua Canavaua Daca noul angajator solicita nota de lichidare de la vechiul angajator, sunt obligat sa i-o pun la dispozitie? Ce fac in situatia in care sunt in continuare ... (vezi toată discuția)
Obligativitate fisa de lichidare danadani danadani Buna seara, As dori sa imi spuneti, va rog, daca sunt obligata sa platesc contravaloarea unui nr de tichete de masa daca contractul de munca a fost rupt din ... (vezi toată discuția)