Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Sfat
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Sfat

Buna ziua!
In urma cu un an cineva a facut ilegal si fara acordul meu declaratii la HMRC cum ca venitul meu si al prietenei mele ar fi in jur de 4000 respectiv 5000 pe an desi nu e adevarat si luam mult peste acea suma. In urma acestor declaratii statul ne-a dat un beneficiu de 92£ pe saptamana, working tax credit.Cand am primit foaia de la HMRC initial banii intrau in contul unui roman iar eu am sunat si le-am zis ca nu e in regula si am schimbat in contul meu in loc sa il anulez nestiind ca ulterior v-a trebui sa restitui banii, castigand mult peste sumele respective. La acea vreme cand am inceput sa primesc bani in cont nu stiam ca trebuie sa ii si dau inapoi fiind nou in uk si nestiind cum functioneaza sistemul din uk.Acum datorez HMRC-ului suma de 3500£.Ce se intampla daca plec din uk si nu mai platesc nimic?Doresc sa plec pentru ca munca care o facem aici ne depasesc conditia fizica iar amandoi avem probleme de sanatate destul de grave.Multumesc si astept un sfat!
O zi frumoasa!
Cum ati procedat?

David17 a scris:

Buna ziua!
In urma cu un an cineva a facut ilegal si fara acordul meu declaratii la HMRC cum ca venitul meu si al prietenei mele ar fi in jur de 4000 respectiv 5000 pe an desi nu e adevarat si luam mult peste acea suma. In urma acestor declaratii statul ne-a dat un beneficiu de 92£ pe saptamana, working tax credit.Cand am primit foaia de la HMRC initial banii intrau in contul unui roman iar eu am sunat si le-am zis ca nu e in regula si am schimbat in contul meu in loc sa il anulez nestiind ca ulterior v-a trebui sa restitui banii, castigand mult peste sumele respective. La acea vreme cand am inceput sa primesc bani in cont nu stiam ca trebuie sa ii si dau inapoi fiind nou in uk si nestiind cum functioneaza sistemul din uk.Acum datorez HMRC-ului suma de 3500£.Ce se intampla daca plec din uk si nu mai platesc nimic?Doresc sa plec pentru ca munca care o facem aici ne depasesc conditia fizica iar amandoi avem probleme de sanatate destul de grave.Multumesc si astept un sfat!
O zi frumoasa!