avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Sfat
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Sfat

Buna ziua!
In urma cu un an cineva a facut ilegal si fara acordul meu declaratii la HMRC cum ca venitul meu si al prietenei mele ar fi in jur de 4000 respectiv 5000 pe an desi nu e adevarat si luam mult peste acea suma. In urma acestor declaratii statul ne-a dat un beneficiu de 92£ pe saptamana, working tax credit.Cand am primit foaia de la HMRC initial banii intrau in contul unui roman iar eu am sunat si le-am zis ca nu e in regula si am schimbat in contul meu in loc sa il anulez nestiind ca ulterior v-a trebui sa restitui banii, castigand mult peste sumele respective. La acea vreme cand am inceput sa primesc bani in cont nu stiam ca trebuie sa ii si dau inapoi fiind nou in uk si nestiind cum functioneaza sistemul din uk.Acum datorez HMRC-ului suma de 3500£.Ce se intampla daca plec din uk si nu mai platesc nimic?Doresc sa plec pentru ca munca care o facem aici ne depasesc conditia fizica iar amandoi avem probleme de sanatate destul de grave.Multumesc si astept un sfat!
O zi frumoasa!
Cel mai recent răspuns: Nelanec , utilizator 23:42, 29 Noiembrie 2020
Cum ati procedat?

David17 a scris:

Buna ziua!
In urma cu un an cineva a facut ilegal si fara acordul meu declaratii la HMRC cum ca venitul meu si al prietenei mele ar fi in jur de 4000 respectiv 5000 pe an desi nu e adevarat si luam mult peste acea suma. In urma acestor declaratii statul ne-a dat un beneficiu de 92£ pe saptamana, working tax credit.Cand am primit foaia de la HMRC initial banii intrau in contul unui roman iar eu am sunat si le-am zis ca nu e in regula si am schimbat in contul meu in loc sa il anulez nestiind ca ulterior v-a trebui sa restitui banii, castigand mult peste sumele respective. La acea vreme cand am inceput sa primesc bani in cont nu stiam ca trebuie sa ii si dau inapoi fiind nou in uk si nestiind cum functioneaza sistemul din uk.Acum datorez HMRC-ului suma de 3500£.Ce se intampla daca plec din uk si nu mai platesc nimic?Doresc sa plec pentru ca munca care o facem aici ne depasesc conditia fizica iar amandoi avem probleme de sanatate destul de grave.Multumesc si astept un sfat!
O zi frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu banca angelamanuela angelamanuela in 2006 eu cu sotul ,am facut un imprumut in banca,am fost corecti,ne-am achitat la timp ratele,in 2008 primeste acasa un card cu o suma pe ea ,si alt cont in ... (vezi toată discuția)
Este sau nu un abuz in functie? catchandler catchandler Este posibil ca directorul unei sucursale a unei companii nationale sa emita sanctiuni disciplinare pe motiv ca ai datorii in bani la colegi? In speranta ca-mi ... (vezi toată discuția)
Accident rutier Daniel Velicu Daniel Velicu [b]Zilele trecute sefa prietenei mele m-a rugat sa ma duc daca pot sa-i cumpar ceva din selgros cu masina ei pentru ca ea consumase alcool . Am acceptat si am ... (vezi toată discuția)