avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate în concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate în concubinaj

Buna!
Am si eu o intrebare;stau in concubinaj de 10 iar acum vrem sa construim o casa,bineînțeles ca va fi pe numele lui.In caz de despartire,eu ce drepturi am ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:04, 4 Martie 2019
de ce "bineinteles pe numele lui" si nu pe numele amndurora ?
E terenul lui ?
Veti avea un drept de creanta pt ce investiti, dar va trebui sa stangeti dovezi ca ati investit.
Cum vreti sa va recuperati investitia ? cand, de ce investiti ? Daca ii dati asa bani fara acet si termen de returnare a banilor, riscati sa pierdeti banii ca va curge si termenul de prescriptie de 3 ani.
Daca vreti sa fie comun, sa va vanda o cota din teren, se ia autorizatie de construire pe numele amndurora .
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2019
gi-jane2, moderator
Nici un drept.
Cel mult unul de creanta asupra îmbunătățirilor aduse de dvs. Dar asta presupune să păstrați toate bonurile, chitantele, facturile si dovezile contribuției dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concubinajul - indiferent de durata lui - nu creeaza drepturi de coproprietate sau eventual de mostenire.

Deci daca contribuiti cu o suma semnificativa, cu munca sau cu orice alt aport e bine sa fiti casatoriti sau macar bunul edificat sa fie in coproprietate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod firesc, autorizatia de construire ar trebui emisa pe numele amandurora, daca doriti sa dovediti ca ati avut un aport financiar la edificarea acelui bun.

Altminteri , dumneavoastra puteti invoca doar un drept de creanta, care trebuie demonstrat .

(investitiile efectuate dau nastere unui drept de creanta , supus termenului general de prescriptie, cel de 3 ani ).


Concubinajul nu este reglementat in legislatia romana.

Starea de concubinaj nu este asimilata casatoriei.


Concubinii pot dobandi bunuri proprietate comuna pe cote-parti, ori bunuri proprii.


Asadar, asa cum vi s-a sugerat, solicitati emiterea autorizatiei de construire pe numele amandurora, cadastrul si intabularea sa se efectuze pe numele ambilor proprietari.




Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2019
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vorbiți cu el să o pună pe numele
amândurora sau căsătoriți-vă înainte de a construi casa.
Pe plaiuri mioritice, concubinajul nu este asimiliat căsătoriei, chiar dacă se transformă în succesiune temporală îndelungată.

Alte discuții în legătură

Într-o relație de concubinaj veche (15 ani), unul dintre parteneri achiziționează un apartament cu credit imobiliar. poate face imobilul obiectul unui proces de partaj dacă decid să se despartă? contadoicontadoi contadoicontadoi Buna ziua! Daca in cadrul unui concubinaj de 15 ani una dintre parti contracteaza un credit imobiliar si achizitioneaza un apartament, fara ca partea cealalta ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa moartea sotului,nefiind legitim casatotiti Mănescu Eugenia Mănescu Eugenia Verisoara mea a trait 18 ani cu un barbat care a murit in accident.El are urmasi care acum vor impartirea averii.Intrebarea mea este:Ea nu are nici un drept ... (vezi toată discuția)
Concubinaj handsu handsu Daca in cadrul unui concubinaj femeia contribuie la constructia unei case cu o suma importanta ,fapt pe care barbatul recunoaste printr-o declarate olograf ... (vezi toată discuția)