Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREAVIZ DE CONCEDIERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREAVIZ DE CONCEDIERE

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in a lamuri o situatie.
Am un angajat caruia i-am dat preaviz de concediere de 20 zile lucratoare (conform CIM). Motivul a fost restrangerea activitatii pe postul pe care el isi desfasura activitatea. Preavizul expira in data de 18.03.2019. L-am solicitat sa lucreze pe alt post in cadrul societatii, dar el nu a trecut proba de lucru. Ce pot face legal in acest caz? Nu as dori sa-l tin acasa si sa-l platesc pana in data de 18.03.2019, daca el nu a trecut proba de lucru pe alt post. Cum pot sa-i inchid contractul de munca mai repede?
Multumesc pentru ajutor.
Nu aveti cum sa-i inchideti c.i.m. mai repede , decat daca se renunta la concediere iar salariatul depune cerere de incetare a c.i.m., cu acordul partilor sau prin demisie (situatie in care puteti renunta la preaviz).
Va multumesc pentru ajutor!