Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.10 legea 329/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.10 legea 329/2009

cum se pune in aplicare in invatamant
Buna ziua !
Conform prevederilor art.10, al. 3 sau 4 din lege:
"(3) Modalitatea de aplicare a măsurilor prevăzute la alin. (1)se stabileşte cu acordul salariatului, după consultarea organizaţiilor sindicale sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor.
(4) În lipsa acordului sau în cazul în care, ca urmare a opţiunii exprimate de salariat, nu se poate asigura continuitatea serviciului de interes public, intervalul şi numărul de zile libere,precum şi reducerea programului se stabilesc de conducătorul instituţiei publice, astfel încât să nu fie efectuate mai mult de 4 zile libere într-o lună, iar diminuarea salariului să nu depăşească nivelul prevăzut la alin. (1)."
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
In institutia noastra de inavatamant s-a hotarat ca in perioada urmatoare, pana la vacanta de iarna, orele vor avea 35 de minute, pauzele 5 minute, iar ce nu se acopera prin luarea acestei decizii se compenseaza prin zile libere fara plata pe perioada vacantei de iarna.
gasiti aici Nota MECI nr. 78103/16.11.2009 referitoare la aplicarea prevederilor art. 10 din Legea nr. 329/2009 pt. personalul didactic din invatamant
[ link extern ]
Intre timp a aparut "NOTA" MECI cu nr.13677/20.11.2009 ce prevede o alta punere in aplicare a art 10 din Legea 329/2009. In ea se stipuleaza ca zile libere 30 nov si 14-18 dec., date ce incalca legea deoarece se prevad 5 zile pe luna dec.si, culmea obrazniciei, se cere recuperarea materiei. Intrebarea mea: este corect ca retinerea de 15.5% din luna noiembrie sa se aplice pe toata luna desi legea a intrat in vigoare pe 12 nov.? Oare nu din acelasi motiv s-a renuntat la retinerea din luna octombrie?
Daca am fi facut un calcul matematic ar fi trebuit sa fie 6 zile si nu 8 zile ... prin urmare, nu cred ca s-a renuntat la retinerea din luna octombrie decat prea putin.