Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vânzare-cumpărare fără termen: în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vânzare-cumpărare fără termen: în cât timp după încheierea lui se pot cere executarea sau rezoluțiunea?

Buna ziua! Daca am incheiat un antecontract de vanzare in care nu am stipulat un termen, in cat timp pot cere executara acestuia sau rezolutiunea? Mentionez ca au trecut mai bine de doi ani de la incheierea antecontractului de vanzare.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
In termen de 3 ori se poate cere rezoluțiunea. In privința executării puteți solicita instanței sa stabilească un termen, este o procedura prevăzută de codul civil, si la expirarea acestui termen se poate cere executarea. E de verificat dacă aceasta procedura se aplica si la antecontracte, nu am acum un Cod la îndemâna.

O seara buna,