Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Solicitarea de documente
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Solicitarea de documente

Dacă dezvolți o rețea socială pentru persoane de la 18 ani în sus în cazul în care ai dubii că un utilizator are mai puțin de 18 ani, este legal din punct de vedere al legilor României să îi ceri utilizatorului o copie scanată a certificatului de naștere, din care să reiasă numele, prenumele, data nașterii? De asemenea tu ca și website sau aplicație poți include o clauză prin care să specifici că deși îți iei toate măsurile pentru a păstra în siguranță datele utilizatorului, să nu poți fi tras la răspundere în cazul în care apare peste noapte ceva sistem care ar putea spiona datele respective fara a avea o parola si un user catre sistem? Oricum datele confidentiale ar fi tinute sub cheie de securitate cu USB daca as dezvolta un asemenea site. Astept cateva pareri.
trebuie sa va inregistrati ca operator de date cu caracter personal, sa va organizati website-ul in conformitate cu GDPR. nu e clar daca va trebuie si ofiter de protectie a datelor. de asemenea autoritatile vor gasi ca inadmisibila clauza cu nevinovatia. cat despre cheile de criptare pe stick, ele sunt pentru autentificare