Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara! In ce masura un reclamant poate cere si obține un ordin de evacuare adresat paratului in masura in care ,titlul de proprietate al imobilului in care convietuiesc cei doi, este pe numele parintilor reclamantului? Va rog frumos, daca se poate,cu trimitere la anumite paragrafe juridice din care reiese acest lucru.
Nu functioneaza cu articole ,tb discutat cu un av ,în primul rând evacuarea nu o.pot cere decât proprietarii imobilului,deci daca ,, reclamantul "din speta dvs nu e proprietar nu are nici calitate procedurală activa.Dreptul e complex nu merge cu modele de acțiuni și texte de lege citite si interpretate după ureche.Succes.
Da, trebuie analizata situatia juridica in functie de fondul problemei.
Normele de drept aplicabile depind de litigiul concret bazat pe situatia de fapt.
Proprietarii pot cere evacuarea, deci calitate procesuală activă au părinții reclamantului!
Prevalați-vă de procedura specială a evacuării reglementată de art 1033 și urm. CPC.