Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Neplata rata IFN-Executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Neplata rata IFN-Executare silita

Buna ziua,
in feb 2018 am facut un imprumut de 4000 ron la un IFN. Ultima plata a fost facuta in 14.06.2018.Am anuntat ca mi-a scazut venitul . Nu am primit nici un raspuns. In Ianuarie 2019 primesc un mesaj pe tel. de la o firma reuperatoare ca imprumutul meu a fost cesionat fara a fi instintata in scris.Am sunat eu la ei si le-am spus telefonic ca doresc sa platesc in fiecare luna o anumita suma.Mi-au transmis ca suma de achitat este de 5300 ron si trebuie achitata integral., deoarece nu pot accepta plata lunara.Mesajul lor pt mine a fost ca eu pot plati I fiecare luna, dar nu imi garanteaza ca imi va ramane contractul la ei, ci va fi dat pt a fi executata silit.

Intrebarea mea:in cazul in care voi fi executata silit ce anume imi va fi executat(am un venit de 1970 ron si o masina din 2002 care este pe numele sotului dar cumparata in timpul casatoriei).
Prima data executa veniturile,daca sunt din salarii,pensii pana la 1/3 din venit daca sunt conturii de economii se executa 100% ,daca nu ai venit,atunci se trece la executarea bunurilor materiale