Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deductibilitate asigurare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deductibilitate asigurare

Este deductibila cheltuiala cu asigurarea unei masini in conditiile in care chitanta este taiata pe numele comodantului ?....(masina are contract de comodat pe firma ).
Nu este deductibila aceasta asigurare si nu poate fi scazuta in evidenta firmei .
Chiar asa . Si eu i-am '" convins " pe clientii mei .Rog baza legala .
:secret:Multumesc
Cf.art.21,pct.4,lit.n din Codul Fiscal nu sunt deductibile "ch.cu primele de asigurare care nu privesc activele contribuabilului precum si cele care nu sunt afernte obiectului de activitate