Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Catei alergatori.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Catei alergatori.

Buna seara. Am 3 catelusi de 1 an . Am venit cu ei acasa (in lesa)si in scara blocului le-am dat lesele jos si cand un vecin a intrat in scara au fugit in spatele blocului caci probabil au simtit ei un caine acolo si s-au dus " sa se certe" cu cainele acela. Mentionez ca sant catei de talie mica ( corcitura intre techel si pechinez, niste vulpite mici de 5 kg) . Am acte in regula pt. ei , vaccinati microcipati. Am alergat dupa ei (am martori pt. toate astea 2 vecini) ,am ajuns in spatele blocului , am prins un pui,dar imediat a venit un echipaj ce trecea pe acolo si m-a vazut ca alergam dupa ei. Incercam sa-i prind si pe ceilalti. Intr-un final am prins cateii , i-am bagat in casa si am plecat la munca. Am inteles ca m-au cautat si au intrebat vecinii cum ma chiama. Este acesta un motiv de amenda? Am vecinii care au vazut ca eu alergam disperata sa-i prind nu sa-i plimb. Cred ca si dumnealor au vazut asta dar poate nu conteaza. . Asta s-a intamplat ieri. Probabil ma vor amenda: " plimbat caini fara lesa". Un sfat daca aveti pt. aceasta situatie? Multumesc.
Daca au scăpat din lesă nu ar trebui sa fiti amendată as zice eu.
Sindaca ati fi scăpat din lesă un rottweiler tot la fel ar fi trebuit daca nu a mușcat pe nimeni..si as adauga ca nici atunci...daca gândim strict juridic...

Poliția însă este destul.de imprevizibilă...
Si se poate baza si pe faptul că nu ati contesta amenda...
Ei au si un plan de amenda daca nu gresesc eu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Exista dispozitii concrete referitoare la deplasatul cainilor pe domeniul public
Atat timp cat cainii au putut sa se deplaseze ,rezulta fara putinta de tagada ca dv nu ati avut control asupra acestora
Circumstantele care au generat situatia va apartine in exclusivitate
In special cainii de talie mica genereaza situatii pe care ,in special cei care nu agreeaza cainii le apreciaza drept pericol
Daca i-au scăpat si nu i-a lăsat intenționat apar discuții...
Poliția însă aplica legea.
Daca se fura un mar...este furt...dar daca e vorba sa moara de inanitie acea persoana apar discuții...daca este sau nu infracțiune acea faptă...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este foarte adevarat referitor la discutii si interpretari
Concret este ca animalele de companie au fost vazute deplasandu-se liber,neinsotite fara lesa pe domeniul public
Circumstantele care au generat situatia pot fi distinct apreciate functie ide nteresul partilor
Bineinteles.
Eu apreciez ca nu ar trebui aplicată amenda.
Însă...daca au plan de amenda...