Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

Buna ziua!

Ma intereseaza sa stiu daca in cazul in care urmez cursurile unei forme de invatamant (master, zi), dar am lucrat timp de 1 an si 3 luni, am dreptul la indemnizatia de somaj.
Multumesc anticipat.
Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat salariul de baza minim brut pe tara garantat an plata;
c) nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
d) sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca an a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.

Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

Intr-adevar, eu am un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni. Tinand insa cont de faptul ca urmez cursuri de masterat, anul II, zi, buget, nu stiu daca nu intru cumva sub incidenta articolului 42 litera (2) al legii 76/2002.

Art. 42
(1) Nu beneficiaza de indemnizatie de somaj persoanele care, la data solicitarii dreptului, refuza un loc de munca potrivit pregatirii sau nivelului studiilor, situat la o distanta de cel mult 50 km de localitatea de domiciliu, sau refuza participarea la servicii pentru stimularea ocuparii si de formare profesionala oferite de agentiile pentru ocuparea fortei de munca.
(2) Nu beneficiaza de indemnizatie de somaj absolventii care, la data solicitarii dreptului, urmeaza o forma de invatamant.
lexi a scris:

Intr-adevar, eu am un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni. Tinand insa cont de faptul ca urmez cursuri de masterat, anul II, zi, buget, nu stiu daca nu intru cumva sub incidenta articolului 42 litera (2) al legii 76/2002.

Art. 42
(1) Nu beneficiaza de indemnizatie de somaj persoanele care, la data solicitarii dreptului, refuza un loc de munca potrivit pregatirii sau nivelului studiilor, situat la o distanta de cel mult 50 km de localitatea de domiciliu, sau refuza participarea la servicii pentru stimularea ocuparii si de formare profesionala oferite de agentiile pentru ocuparea fortei de munca.
(2) Nu beneficiaza de indemnizatie de somaj absolventii care, la data solicitarii dreptului, urmeaza o forma de invatamant.

Art.42 (2) se refera la absolventii care solicita indemnizatie de somaj pentru ca nu si-au gasit de lucru conform pregatirii lor timp de 60 de zile de la absolvire. Pentru ei este conditia de a nu urma o forma de invatamant.

Dvoastra puteti beneficia de indemnizatie daca aveti stagiul complet de cotizare si daca contractul de munca a incetat de drept sau prin desfiintarea postului.