Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se recalculeaza pensia de gr 1 SI gr.2 si cand ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se recalculeaza pensia de gr 1 SI gr.2 si cand intra in plata.precizez .ca sunt in pensie DIN 01 Ian.2016.

Conform noi legi a pensiilor adoptata in 2018 PENTRU gr .1 si a gr.2 de munca trebuia .ca DIN ACEASTA luna sa primim pensiile recalculate . Se va face platile marmite au ba.sau au fost doar amagiri.
De recalculareea pensiilor se ocupa casele judetene de pensii care iau la mana dosarele si in functie de volumul de munca le pun in plata.
Legea nr. 221/ 2018 mentioneaza:
Articolul 169^2
(1) Pensionarii sistemului public de pensii cărora li s-au aplicat prevederile art. 169^1 beneficiază de recalcularea pensiei cu utilizarea, la determinarea punctajului mediu anual, a stagiilor complete de cotizare avute în vedere, potrivit legii sau a unor hotărâri judecătorești, la stabilirea/ recalcularea pensiei aflate în plată sau, după caz, cuvenite la data de 31 decembrie 2015.
(2) În situația în care, în urma aplicării prevederilor alin. (1), rezultă un punctaj mediu anual mai mic decât punctajul mediu anual aflat în plată, se menține punctajul mediu anual și cuantumul aferent aflat în plată sau cuvenit la data recalculării.
(3) Recalcularea prevăzută la alin. (1) se efectuează din oficiu, în termen de 12 luni, calculat de la data de 1 octombrie 2018.
(4) Drepturile de pensie recalculate potrivit alin. (1) se cuvin de la data de 1 octombrie 2018.
Conform acestei legi recalcularea se incheie la data de 01.10.2019 si se plateste retroactiv de la data de 01.10.2018.