Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament între soți: se poate face astfel încât, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament între soți: se poate face astfel încât, după decesul unuia, celălalt să moștenească tot ce-i aparține iar copiii să moștenească doar după decesul amândurora?

Buna ziua,
Ce act ar trebui sa inchei cu sotia mea pentru ca in cazul decesului oricaruia dintre noi doi, celalalt sa mosteneasca proprietatile mobiliare si imobilare ale celui decedat? Iar copiii sa mosteneasca doar dupa decesul amandorura?
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Nu exista asemenea acte.
Copiii isi mostenesc parintii.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Dar stiu ca poti exclude pe cineva prin testament, nu? Asa zisa dezmostenire...
misupatrik, utilizator
Ce stiti e gresit, Sigur ca puteti face testament sotiei si ea dvs, dar copiii il pot ataca si pot beneficia de rezerva succesorala care e de 1/2 din cat ar mosteni legal.
Nu inteleg de ce nu vreti sa va mosteneasca copiii.
Va e frica ca va dau afara , pe cel ce va supravietui ?
Daca tot vreti sa faceti acte care va costa, dati-le averea de acum si pastrati-va drept de uzufruct in casa in care locuiti.

misupatrik a scris:

Dar stiu ca poti exclude pe cineva prin testament, nu? Asa zisa dezmostenire...

Pe descendenti, sot si parinti, nu.
Copiii dvs sunt mostenitori rezervatari, calitate in care pot solicita reductiunea testamentului.
Ce va deranjeaza de fapt?
Lasati copiilor toate proprietatile iar sotiei dreptul de a le utiliza pana la moarte. In acest fel copiii sunt proprietari dar nu pot sa le vanda sau foloseasca, iar sotia le poate folosi nestingherit pana la moarte.