avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament între soți: se poate face astfel încât, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament între soți: se poate face astfel încât, după decesul unuia, celălalt să moștenească tot ce-i aparține iar copiii să moștenească doar după decesul amândurora?

Buna ziua,
Ce act ar trebui sa inchei cu sotia mea pentru ca in cazul decesului oricaruia dintre noi doi, celalalt sa mosteneasca proprietatile mobiliare si imobilare ale celui decedat? Iar copiii sa mosteneasca doar dupa decesul amandorura?
Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nu exista asemenea acte.
Copiii isi mostenesc parintii.
Ultima modificare: Duminică, 10 Martie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar stiu ca poti exclude pe cineva prin testament, nu? Asa zisa dezmostenire...
Ultima modificare: Luni, 11 Martie 2019
misupatrik, utilizator
1 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce stiti e gresit, Sigur ca puteti face testament sotiei si ea dvs, dar copiii il pot ataca si pot beneficia de rezerva succesorala care e de 1/2 din cat ar mosteni legal.
Nu inteleg de ce nu vreti sa va mosteneasca copiii.
Va e frica ca va dau afara , pe cel ce va supravietui ?
Daca tot vreti sa faceti acte care va costa, dati-le averea de acum si pastrati-va drept de uzufruct in casa in care locuiti.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


misupatrik a scris:

Dar stiu ca poti exclude pe cineva prin testament, nu? Asa zisa dezmostenire...


Pe descendenti, sot si parinti, nu.
Copiii dvs sunt mostenitori rezervatari, calitate in care pot solicita reductiunea testamentului.
Ce va deranjeaza de fapt?
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lasati copiilor toate proprietatile iar sotiei dreptul de a le utiliza pana la moarte. In acest fel copiii sunt proprietari dar nu pot sa le vanda sau foloseasca, iar sotia le poate folosi nestingherit pana la moarte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament aser aser Cind un Testament este inatacabil? (vezi toată discuția)
Dezmostenire DanCristian199 DanCristian199 Cand poate fi un urmaș dezmostenit? În ce fel isi poate pierde dreptul? Dacă părintele lasa averea în timpul vieții lui altcuiva,urmașul isi pierde ... (vezi toată discuția)
Masa succesorala marian1969tm marian1969tm buna ziua,as dori sa stiu daca pot face un testament cu uzufruct viager doar pentru un singur copil la o proprietate (casa construita de mine) personala.Acest ... (vezi toată discuția)