Forum Discuţii juridice Executare silită Când se prescrie o datorie fiscală?
Discuție deschisă în Executare silită

Când se prescrie o datorie fiscală?

Sunt Octcris si am o intrebare mama a primit o poprire pe conturile bancare de la ANAF in valoare de 2000 lei ANAF nu a operat nici o poprire in instanta debitul era din 2007 in valoare de 106 lei in prezenta a ajuns la 2000 in Martie 2019intrebare daca debitul poate fi contestat in instanta pentru prescriptie cit si suma
Daca a operat prescripția executarii contestati.
Ar fi bine sa mergeți la avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Anterior desfasurarii de acte si actiuni in instanta este necesar sa vizualizati dosarul de urmarire fiscala pentru a va clarifica daca creditorul a desfasurat in termen diligente
Daca au fost realizate in termen legal demersuri de catre creditor termenul de prescriptie se intrerupe si se reia nou termen