avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Când se prescrie o datorie fiscală?
Discuție deschisă în Executare silită

Când se prescrie o datorie fiscală?

Sunt Octcris si am o intrebare mama a primit o poprire pe conturile bancare de la ANAF in valoare de 2000 lei ANAF nu a operat nici o poprire in instanta debitul era din 2007 in valoare de 106 lei in prezenta a ajuns la 2000 in Martie 2019intrebare daca debitul poate fi contestat in instanta pentru prescriptie cit si suma
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:37, 11 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca a operat prescripția executarii contestati.
Ar fi bine sa mergeți la avocat.
Ultima modificare: Luni, 11 Martie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Anterior desfasurarii de acte si actiuni in instanta este necesar sa vizualizati dosarul de urmarire fiscala pentru a va clarifica daca creditorul a desfasurat in termen diligente
Daca au fost realizate in termen legal demersuri de catre creditor termenul de prescriptie se intrerupe si se reia nou termen

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perimare dosar executare silita si ulterior presciptie AlinVI AlinVI Buna ziua, Va rog sa ajutati cu o parere in urmatoarea speta: - in cursul lunii ianuarie 2012 mi-a fost declarata scadenta anticipata a unui credit si ... (vezi toată discuția)
Executare silita marusca marusca Ma aflu in urmatoarea situatie.In 2004 am luat un credit de nevoi personale cu scadenta in 2007. Deoarece nu plateam ratele la timp in 2008 banca cesioneaza ... (vezi toată discuția)
Perimare Katri Katri Avem o sentinţă civilă investită cu formulă executorie împotriva unei primării, Primăria fiind obligata către noi la plata unei sume de bani ... (vezi toată discuția)