Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere cheltuieli pe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere cheltuieli pe PFA

Sunt administrator la 5 blocuri, fiecare fiind constituita ca asociatie de proprietari individuala, deci 5 asociatii. Ca atare m-am autorizat ca si PFA si am contract de comodat la domiciliu, 10% din suprafata apartamentului. Ce deduceri pot face pe PFA din cheltuielile apartamentului proprietate personala? (gaz, en el, asig locuinta, impozit pe cladiri, consumuri lunare, lucrari de reparatii, izolatii, zugravit etc)
Va multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Niciuna din cele exemplificate ci doar 10% din cheltuielile pe care le platiti lunar la intretinere, conform chitantei. Se deduc cheltuieli care contribuie la realizarea venitului.