Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce trebuie să fac să mă pensionez pe caz de boală
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce trebuie să fac să mă pensionez pe caz de boală

Am gradul ,,accentuat permanent ,,boala hipoacuzie profundă ,momentan lucrez ca, confecționer croitorie,vreau să mă pensionez pe caz de boală
Ce condiții trebuie să îndeplinesc ptr a mă pensiona ,menționez că am in campul muncii o vechime de aproximativ 15 ani
Mulțumesc
Condiția este să fiți bolnav, iar din cauza bolii să aveți pierdută total sau parțial capacitatea de muncă.

Și a doua condiție - să mergeți la doctor.
,,Condiția este să fiți bolnav,,..
Problema este că sunt încadrat într-un grad de handicap ,,accentuat,,și este permanent și definitiv ..iar din cauza bolii care este pe sistem nervos neurosenzorial nu mai pot muncii în condiții optime deoarece aceasta boala fiind pe sistem nervos obosesc psihic și simt că nu mai fac față zgomotului din sală deoarece sunt nevoit să port protezele auditive ptr a mă înțelege cu colegii

Dapix a scris:

Condiția este să fiți bolnav, iar din cauza bolii să aveți pierdută total sau parțial capacitatea de muncă.

Și a doua condiție - să mergeți la doctor.

Cu doctorul ORL-ist ați vorbit`? Ce zice doctorul, îndepliniți condițiile de încadrare într-un grad de invaliditate`? El trebuie să vă facă REFERAT medical.

Comisia de expertiză medicală va decide, după ceva analiza cu atenție actele medicale.
Dapix, utilizator