Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instalatie de gaze care trece prin spatiul meu privat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instalatie de gaze care trece prin spatiul meu privat

Buna seara ,
Am cumparat un spatiu comercial in decembrie 2018 de la o societate comerciala si dupa intocmirea actelor am constatat ca prin spatiul meu trece o parte din bransamentul de gaze al vecinilor , o alta societate
VIOVILSAN, utilizator
Este o servitute de trecere pentru o utilitate publica preexistenta pe care ai "cumparat-o" impreuna cu imobilul.
Dreptul de servitute de trecere, reglementate de art. 616-619 Cod pr. civilă, ca orice drept de servitute este un drept perpetuu, fiindcă se menţine atât timp cât există cele două imobile şi situaţia care a determinat constituirea lui