avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instalatie de gaze care trece prin spatiul meu privat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instalatie de gaze care trece prin spatiul meu privat

Buna seara ,
Am cumparat un spatiu comercial in decembrie 2018 de la o societate comerciala si dupa intocmirea actelor am constatat ca prin spatiul meu trece o parte din bransamentul de gaze al vecinilor , o alta societate
Ultima modificare: Miercuri, 13 Martie 2019
VIOVILSAN, utilizator
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 20:35, 13 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este o servitute de trecere pentru o utilitate publica preexistenta pe care ai "cumparat-o" impreuna cu imobilul.
Dreptul de servitute de trecere, reglementate de art. 616-619 Cod pr. civilă, ca orice drept de servitute este un drept perpetuu, fiindcă se menţine atât timp cât există cele două imobile şi situaţia care a determinat constituirea lui

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Servitute de trecere apeduct ionutserban ionutserban Doresc sa achizitionez un imobil(casa) care are ca sarcina o servitute de trecere a unui aqueduct catre un alt imobil cum fondul dominant are iesire la strada ... (vezi toată discuția)
Servitute - drept de trecere bogda_24 bogda_24 care este diferenta dintre servitute si drept de trecere? (vezi toată discuția)
Ce inseamna drum de servitute? mieluu mieluu ma tot invirt in jurul drumului de servitute in cazul meu. va multumesc pentru informatii. (vezi toată discuția)