Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retribuire tura \" dubla \"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retribuire tura " dubla "

Ne desfasuam activitatea intr-o firma de transport unde in functie de " necesitatile " clientului acoperim in ture urmatorul interval orar : 09-21:00. Prima tura 09-18:00 cu o ora pauza de masa si cea de a doua intre 13-21:00 cu o ora pauza de masa . Intre 13:00 si 18:00 turele se suprapun . Exista speta in care unul din colegi pe motive intemeiate nu poate veni la birou in ziua respectiva si atunci celalalt este nevoit sa efectueze o tura " dubla " . Cum trebuie remunerat din punct de vedere legal de catre angajator salariatul care efectueaza aceasta tura dubla ? Si inca o intrebare : In contextul in care se refuza de catre angajat efectuarea acetei " ture duble " este pasibil de vreo sanctiune din partea angajatorului ?
1. Legea nu prevede o solutie in cazul expus de dvs.

2. Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
1. Legea nu prevede o solutie in cazul expus de dvs.

2. Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
Va multumesc pentru raspunsuri & ideea era ca angajatorul plateste doar orele suplimentare ( 3 ore ) iar volumul de munca este dublu ....
Codul Muncii
Art. 175
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
....

Legea 319/2006
art.7
(1) În cadrul responsabilităților sale, angajatorul are obligația sa ia măsurile necesare pentru:
a) asigurarea securității și protecția sănătății lucrătorilor;
.....
(4) Fără a aduce atingere altor prevederi ale prezentei legi, ținând seama de natura activităților din întreprindere și/sau unitate, angajatorul are obligația:
....
c) sa ia în considerare capacitățile lucrătorului în ceea ce privește securitatea și sănătatea în munca, atunci când îi încredințează sarcini;
.....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.