Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare mostenire

Buna seara! Daca am acceptat impreuna cu fratii mei o mostenire de la o bunica, pot formula singur o cerere de evacuare a unor chiriasi, inainte de momentul dezbaterii succesiunii?
Cererea de evacuare poate fi facuta, in conditiile legii, de oricare dintre dobanditorii imobilului, presupunand ca o hotarare judecatoreasca favorabila va profita tuturor mostenitorilor, insa trebuie dovedita calitatea de dobanditor.
Nu, pentru că nu aveti si calitatea de proprietar
In cauza paratii au formulat cerere de suspendare a judecatii pana la solutionarea definitiva a partajului.