avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare mostenire

Buna seara! Daca am acceptat impreuna cu fratii mei o mostenire de la o bunica, pot formula singur o cerere de evacuare a unor chiriasi, inainte de momentul dezbaterii succesiunii?
Cel mai recent răspuns: trailer1234 , utilizator 15:23, 18 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cererea de evacuare poate fi facuta, in conditiile legii, de oricare dintre dobanditorii imobilului, presupunand ca o hotarare judecatoreasca favorabila va profita tuturor mostenitorilor, insa trebuie dovedita calitatea de dobanditor.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, pentru că nu aveti si calitatea de proprietar
In cauza paratii au formulat cerere de suspendare a judecatii pana la solutionarea definitiva a partajului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sora ''invizibila'' lauryss lauryss Mama mea cand s-a casatorit,era si normal sa isi urmeze sotul,lasand in casa parinteasca fratele ei mai mic impreuna cu familia lui si inclusiv bunica ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral...fara succesiune dezbatuta ? gigelas gigelas Buna seara, Pe rolul Judecatoriei,s-a inregistrat un proces de partaj succesoral. Dar,succesiunile dupa ambii parinti decedati,nu s-au dezbatut. Tatal a ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunici madalin981 madalin981 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea chestiune: Suntem 3 persoane (eu (sau nepotul), tata si bunicul) plus bunica care este decedata. Am ... (vezi toată discuția)