Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... martor mincinos
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

martor mincinos

1.Ce se poate face contra unui martor care semneaza o chitanta de mana la reclamant acasa, nefiind de fata la intocmirea chitantei iar in instanta recunoaste acest lucru?
2. Daca reclamantul nu se prezinta pentru interogatoriu la o cerere in pretentii, ce inseamna?
Va multumesc
Buna ziua !
Daca recunoaste semnatura in fals in fata completului de judecata, solicitati consemnarea recunoasterii de catre acesta a falsului in inscrisuri sub semnatura privata. De asemeni respectiva proba nu va fi luata in considerare.
Daca reclamantul nu se prezinta la interogatoriu ( conform art.225 din c..p.civ). fara motive temeinice, refuza sa raspunda la interogatoriu sau nu se infatiseaza, instanta poate socoti aceste imprejurari ca o marturisire deplina sau numai ca un inceput de dovada in folosul partii potrivnice.

Cu stima !
Dar daca sa presupunem ca paratul pierde, desi in proces sunt clare declaratiile martorilor ca fiind false. Presupunem ca paratul pierde, deoarece judecatorul favorizeaza reclamantul iar paratul este e constrans sa mai aduca un martor.Poate paratul sa castige la recurs, daca se dovedeste marturia mincinoasa a marotrilor reclamantului ?
Eyeobs, utilizator