Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neprezentare proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neprezentare proces

As vrea sa va rog sa-mi spuneti: daca un parat nu se prezinta la proces, proba cu interogatoriul, ce pot face? In cerere n-am specificat judecarea in lipsa. E vorba de pretentii pentru o suma de bani returnati, pe care nu-i recunoaste. Inscris nu am, martor nu poate fi fiica mea, iar cea mai relevanta proba este proba audio. Am inteles ca pe aceasta n-o admite instanta, decat la penal. Daca ar veni la interogatoriu, dar sigur nu vine, as avea castig fara alte dovezi. E prima infatisare. Multumesc.
trebuie stiut daca paratul este sau nu in tara.
daca se afla in tara, dar nu se prezinta la interogatoriu, se vor aplica dispoziţiile art 225 c.pr.civ :
Art. 225
Daca partea, fara motive temeinice, refuza sa raspunda la interogator sau nu se infatiseaza, instanta poate socoti aceste imprejurari ca o marturisire deplina sau numai ca un inceput de dovada in folosul partii potrivnice.
dar dak in cazul de mai sus paratul nu este in tara si nu are avocat ce se poate intampla???i se poate da castig de cauza fostei sotii in urma probei cu interogatoriu???ast un raspuns cat mai urgent.multumesc
ronaldo83, utilizator