Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare Prenume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare Prenume

Buna seara, as vrea să-mi schimb numele de familie deoarece la vârsta de 8 ani am fost încredința mamei, pe așa-zisul tata nu-l cunosc și nu a contribuit cu nimic la creșterea mea. As putea să-l schimb ? ( sunt majoră)
Buna seara,
Da, pe cale administrativa
Numele vreti sa vi-l schimbati, nu prenumele.
Daca vi-l schimbati pe cale administrativa, aveti nevoie si de un motiv intemeiat in sensul ordonantei 41/2003.
[ link extern ]