avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare Prenume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare Prenume

Buna seara, as vrea să-mi schimb numele de familie deoarece la vârsta de 8 ani am fost încredința mamei, pe așa-zisul tata nu-l cunosc și nu a contribuit cu nimic la creșterea mea. As putea să-l schimb ? ( sunt majoră)
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:31, 19 Martie 2019
Buna seara,
Da, pe cale administrativa
Numele vreti sa vi-l schimbati, nu prenumele.
Daca vi-l schimbati pe cale administrativa, aveti nevoie si de un motiv intemeiat in sensul ordonantei 41/2003.
[ link extern ]
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume de familie ovyblue ovyblue Buna ziua, am o problema si apelez la acest forum de specialitate, Doresc sa imi schimb numele de familie precizez ca am 18 ani sunt major si as vrea sa ma ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume cale administrativa ContSters303104 ContSters303104 Buna ziua, Doresc sa va adresez o intrebare. Imi pot schimba numele de familie, sa iau numele de fata al mamei, in conditiile in care am o condamnare cu ... (vezi toată discuția)
Vreau sa-mi schimb numele de familie alexandraale alexandraale sunt studenta am 20 de ani si vreau sa-mi schimb numele de familie . parintii mei sunt casatoriti .dar eu nu mai vreau sa port numele tatalui de familie . il ... (vezi toată discuția)