avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical platit versus demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical platit versus demisie

Sunt in concediu medical de 4 luni cu prelungire pana la 1 an pentru o boala ce necesita o asemenea durata.
Firma la care sunt angajata vrea sa-si inchida activitatea (nu sa o radieze) si a facut o concediere colectiva in care nu am fost inclusa, fiindca din cate am inteles nu au voie.
Mentionez ca in urmatoarele luni va mai avea 3-4 angajati .
Ei insista sa fiu de acord cu disponibilizarea mea.
Deoarece mai am nevoie de 2-3 luni de vechime pana la indeplinirea conditiilor pentru o pensionare anticipata pun urmatoarea
Intrebare:
Daca as face acest lucru nu as deveni somera si deci nu voi avea concediu medical platit?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2019
sarar, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:16, 20 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca acceptati, puteti intra in somaj ... in somaj puteti beneficia de concediu medical.
Cu aceiasi remuneratie ca la firma?
Nu pierd vechime pentru pensionare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu... indemnizația de șomaj are un alt cuantum.
Deci nu trebuie sa-mi dau demisia?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca va dati demisia, atunci nu beneficiati de somaj.

Alte discuții în legătură

Preaviz carmenistan carmenistan Buna ziua, Sint un salariat care urmeaza a fi disponibilizat in urma restructurarii de la CFR.Marfa deoarece unitatea in care lucram deocamdata se va ... (vezi toată discuția)
Din data de 2 aprilie 2020 am fost disponibilizata ... Loredana Lock Loredana Lock Buna ziua, Din data de 2 aprilie 2020 am fost disponibilizata deoarece s-a inchis punctul de lucru.(vechime 3 ani la acest loc de munca) La data de 24 ... (vezi toată discuția)
Plata concediu de odihna neefectuat barnar46 barnar46 Sunt incadrat in munca in septembrie 1968. In noiembrie 2008 doresc sa ies la pensie. Nu am beneficiat de concediu in anul in curs. Cum se calculeaza ... (vezi toată discuția)