Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical platit versus demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical platit versus demisie

Sunt in concediu medical de 4 luni cu prelungire pana la 1 an pentru o boala ce necesita o asemenea durata.
Firma la care sunt angajata vrea sa-si inchida activitatea (nu sa o radieze) si a facut o concediere colectiva in care nu am fost inclusa, fiindca din cate am inteles nu au voie.
Mentionez ca in urmatoarele luni va mai avea 3-4 angajati .
Ei insista sa fiu de acord cu disponibilizarea mea.
Deoarece mai am nevoie de 2-3 luni de vechime pana la indeplinirea conditiilor pentru o pensionare anticipata pun urmatoarea
Intrebare:
Daca as face acest lucru nu as deveni somera si deci nu voi avea concediu medical platit?
Ce ma sfatuiti sa fac?
sarar, utilizator
Daca acceptati, puteti intra in somaj ... in somaj puteti beneficia de concediu medical.
Cu aceiasi remuneratie ca la firma?
Nu pierd vechime pentru pensionare?
Nu... indemnizația de șomaj are un alt cuantum.
Deci nu trebuie sa-mi dau demisia?
Daca va dati demisia, atunci nu beneficiati de somaj.