Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu de odihna neefectuat

Sunt incadrat in munca in septembrie 1968. In noiembrie 2008 doresc sa ies la pensie. Nu am beneficiat de concediu in anul in curs. Cum se calculeaza compensarea baneasca pentru concediu neefectuat?
La solicitarea mea la compartiment contabilitate mi-a raspuns ca am dreptul la concediu, si implicit la compensare baneasca, numai pentru lunile ianuarie - octombrie 2008. Sotia mea a iesit la pensie in 2002, in aceasi situatie, si a primit compensare pentru concediul neefectuat in anul respectiv, intreg anul, la care s-a adaugat concediul pentru lunile septembrie si octombrie, deci de la luna de angajare la luna de desfacere a contractului de munca.
Daca ati putea face referire si la un act normativ, va multumesc mult.

Nicu
Art. 139
(1) Dreptul la concediu de odihna annual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Art. 141
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Iesind la pensie in luna noiembrie, pentru anul 2008 din 21 de zile in total, dvs aveti dreptul la 19 zile de concediu.
De asemenea, potrivit art.50 din CCMN , salariaţii care se pensionează pentru limită de vârstă primesc o indemnizaţie egală cu cel puţin două salarii de bază avute în luna pensionării.

Daca iesiti la pensie cu data de 01.noiembrie.2008, atunci beneficiati de compensarea in bani a CO neefectuat pentru perioada ianuarie - octombrie 2008.
corect cum a spus dl.elis, daca imi permite. sotia dvs. a primit gresit plata co
nikol.ilea a scris:

Art. 139
(1) Dreptul la concediu de odihna annual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Art. 141
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Iesind la pensie in luna noiembrie, pentru anul 2008 din 21 de zile in total, dvs aveti dreptul la 19 zile de concediu.

Dar in cazul in care o persoana este in concediu medical care depaseste un an (art.13, alin.(3), pct."b"), ce se intampla cu concediul cuvenit in anul in care a survenit incapacitatea de munca?
In acest caz, persoana respectiva poate fi pensionata pe caz de boala.
Pe durata concediului medical, c.i.m. este suspendat ... deci nu se poate lua CO, dar nici nu se poate compensa in bani neefectuarea lui.