Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu bunuri

Salut

eu si sotia dorim sa divortam insa nu ne putem intelege la valoarea pe care ea sa o achite pentru a ramane proprietar 100% pe imobilul in care locuim.

acest imobil a fost achizitionat impreuna inainte de casatorie in cota parte 60%/40%

din experientele dvs, de obicei ce dispune judecatorul in cazul partajului?
60/40 la valoarea de achizitie ?
sau
60/40 la valoarea de piata ?

in cazul in care nu exista posibilitatea financiara din partea unuia sau celuilalt un judecator ce ar putea sa dispuna?

multumesc anticipat
Marius Costel, utilizator
Buna ziua,

Dvs aveti o actiune in iesire din indiviziune.
Persoana care va ramane cu bunul in natura, va fi datoare sa plateasca o sulta celuilalt - cota fiind deja determinata.
Se are in vedere valoarea de piata a bunului.
Daca cel care trebuie sa plateasca sulta nu are banii necesari va fi obligat sa vanda imobilul.
ca si timp aveti idee cat ar dura o astfel de actiune?
Este greu de estimat pentru cineva care nu cunoaste dosarul. In tot cazul, cel putin 6-9 luni de la data introducerii actiunii.
Valoarea de piață se va calcula printr-o expertiza realizată de catre un expert desemnat de instanta, estimarea termenului nu va ajuta cu nimic,durata diferă de la caz la caz 1 ,6-2 ani cu tot cu cale de atac este o varianta optimistă.
Vindeți imobilul si împărțiți banii.
Este cel mai simplu asa.