Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu bunuri

Salut

eu si sotia dorim sa divortam insa nu ne putem intelege la valoarea pe care ea sa o achite pentru a ramane proprietar 100% pe imobilul in care locuim.

acest imobil a fost achizitionat impreuna inainte de casatorie in cota parte 60%/40%

din experientele dvs, de obicei ce dispune judecatorul in cazul partajului?
60/40 la valoarea de achizitie ?
sau
60/40 la valoarea de piata ?

in cazul in care nu exista posibilitatea financiara din partea unuia sau celuilalt un judecator ce ar putea sa dispuna?

multumesc anticipat
Marius Costel, utilizator
un sfat excelent, insa nu exista cale de intelegere amiabila .
Bunul este evaluat in acest moment, pe cale de expertiza imobiliara se stabileste valoare actuala a bunului, existand mai multe metode de determinare a acestei valori.

Aveti in vedere grila orientativa notariala.