avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu bunuri

Salut

eu si sotia dorim sa divortam insa nu ne putem intelege la valoarea pe care ea sa o achite pentru a ramane proprietar 100% pe imobilul in care locuim.

acest imobil a fost achizitionat impreuna inainte de casatorie in cota parte 60%/40%

din experientele dvs, de obicei ce dispune judecatorul in cazul partajului?
60/40 la valoarea de achizitie ?
sau
60/40 la valoarea de piata ?

in cazul in care nu exista posibilitatea financiara din partea unuia sau celuilalt un judecator ce ar putea sa dispuna?


multumesc anticipat
Ultima modificare: Miercuri, 20 Martie 2019
Marius Costel, utilizator
un sfat excelent, insa nu exista cale de intelegere amiabila .
Bunul este evaluat in acest moment, pe cale de expertiza imobiliara se stabileste valoare actuala a bunului, existand mai multe metode de determinare a acestei valori.

Aveti in vedere grila orientativa notariala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept la mostenire marcsani marcsani Buna ziua,am o intrebare Sotul meu a mostenit o casa inpreuna cu sora sa, de la parinti lor.Anul mostenirii este 1998.In casa stam noi cu sotul si un ... (vezi toată discuția)
Sulta mostenire leusan leusan daca intr-un proces de iesire din indiviziune 2 dintre mostenitori vor sa-i lase celuilalt dar nu degeaba ci contra unei sulte dar nu stiu cat ar valora ... (vezi toată discuția)
Succesiune- valoare imobil succesiune vs valoare imobil evaluare? ... Dani2016 Dani2016 Succesiune- valoare imobil succesiune vs valoare imobil evaluare? Buna dimineata, in urma mortii unuia dintr-e parinti am mostenit o parte dintr-un ... (vezi toată discuția)