Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Uz de fals - FOTOCOPII
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Uz de fals - FOTOCOPII

Buna seara! Daca o persoana foloseste fotocopii ale certificatului de nastere si carte de identitate falsificata , savarseste infractiunea de uz de fals? Faptul ca foloseste fotocopii si nu inscrisul falsificat e de natura sa inlature caracterul infractional al faptei?
Probabil ca fotocopiile sunt certificate "conform cu originalul" , este o infractiune de uz de fals daca a prezentat copiile.
Daca copiile nu sunt certificate conform cu originalul se mai poate retine infractiunea? Va multumesc!
Copiile unor înscrisuri falsificate sunt la randul lor false, fiindca si ele atesta elemente contrare realității. Fapta va constitui infracțiune. Nu e neapărat să fie uz de fals, poate constitui și infracțiunea de fals privind identitatea, depinde de context.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Va multumesc mult!