Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bloc fără asociație de proprietari, cu lift defect ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bloc fără asociație de proprietari, cu lift defect și restanțe la cheltuielile comune. Există bază legală pentru a obliga proprietarii să participe la rezolvarea acestor probleme?

Buna ziua!

Problemele noastre (ale mele si ale iubitului meu) au aparut in momentul in care am achizitionat un apartament intr-un bloc din Lugoj, blocul avand 7 etaje si fiind dotat cu lift. Noi l-am achizitionat, in prisma faptului ca exista lift si noi avem nevoie, deoarece eu sunt o persoana cu handicap locomotor (adica folosesc scaun rulant). Deci liftul e absolut imperativ pentru noi, pentru a putea intra/iesi din bloc, apartamentul nostru fiind situat la etajul 4. Liftul este foarte vechi, se strica constant, nu pot sa-mi fac planuri sa ies din bloc, sa merg la medic, deoarece mereu este liftul stricat, iar firma de mentenanta a liftului nu mai vrea sa vina sa-l repare pentru ca sunt restante de fiecare data. Acum cateva luni chiar ne-au reziliat contractul cu ei pentru neplata, si doar cu insistente ne-au refacut contractul. Acum mi-e teama ca-l vor rezilia din nou si eu nu stiu ce ma voi face.

Problema apare in momentul in care blocul nu apartine de nicio asociatie de proprietari, a fost multi ani "administrat" de un vecin care a lasat sa se adune restante la toate cheltuielile ce tin de bloc, curentul electric, mentenanta liftului etc. si nu stiu ce a facut cu banii. Acum in prezent, nu e administrat de absolut nimeni, dar actele au ramas pe vechiul administrator, urmand sa se aleaga un nou administrator, problema fiind ca nimeni nu doreste sa-i ia locul fiind un bloc cu probleme. Am incercat sa mergem la mai multe asociatii, dar nu vor sa ne ia blocul in administrarea lor din cauza reputatiei proaste.

O alta problema este ca multi vecini sunt plecati in strainatate, deci nu pot fi gasiti cand vine vorba despre cheltuieli, si din cei care nu sunt plecati, nu isi da absolut nimeni interestul sa platim facturile.

Nici vanzarea apartamentului nu este o solutie, deoarece l-am cumparat si l-am modernizat de la zero pentru necesitatile mele speciale. Nu pot fi trambalata atat pe drumuri, iar tot acest lucru ar fi un efort inuman pentru mine. Nici nu pot sa platesc eu de fiecare data mentenanta liftului sau modernizarea lui si apoi sa se plimbe toti cu el ca ar fi foarte costisitor pentru mine si nu-mi permit si nici nu ar fi corect. Am apartament in acest bloc si am si eu drepturi aici.

Intrebarea noastra e: Ce putem face in acest caz? Nimeni nu vrea sa fie administrator, nicio asociatie nu ne ia, daca se face sedinta pe scara blocului vin maxim 5 oameni din 22 de apartamente. Daca am vorbi cu un avocat, credeti ca avem un fundament legal in a actiona vecinii blocului in instanta pentru a putea sa ii "fortam" oarecum sa achite cheltuielile care se tot aduna din bloc si nimeni nu vrea sa le plateasca? Sau care ar fi cursul recomandat de dvs in situatia aceasta? Pentru ca nu vrem sa ramanem blocati in apartament, neputand iesi de la etajul 4 pe scari in fiecare zi, fiind dusa efectiv in brate . Suna a discriminare!

Va multumim anticipat si asteptam cu nerabdare raspunsul dvs.!
Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Exercitarea activitatii de administrator de imobil ,legal poate fi realizata numai de persoane atestate profesional
In speta o solutie ar fi acea de a convoca adunare generala pentru infiintare asociatie de proprietari responsabila in adminstrarea partii comune de imobil de locuit in comun
Cu 5 oameni din 22 de apartamente nu se strange cvorum. Eu nu inteleg exact situatia: a fost constituita candva sau nu asociatie de proprietari? Vechiul presedinte/administrator care a ramas cu banii si-a facut restante in virtutea a ce a reprezentat blocul? Daca nu exista asociatie, in virtutea dreptului la libera asociere, nu puteti obliga pe nimeni sa se asocieze fortat. Ca sa constituiti asociatie, va trebuie 50 plus 1% acord. Daca este asociatie, pentru a schimba conducerea si a stabili niste reguli, iar e o problema. Daca de doua ori la rand, nu se intruneste cvorum, decizia o ia presedintele asociatiei, dar din cate inteleg nu exista un presedinte de asociatie. Administratorul trebuie sa aiba atestat, presedintele, nu, presedintele poate cauta un administrator, chiar si din afara blocului, sunt multe firme specializate. Eu cred ca e un cerc vicios la voi acolo. Apropo, nici noi nu avem la bloc asociatie, dar nici lift, blocul fiind de doar 2 etaje si cand omul e sarac, cum sunt multi in tara asta, numai pe chestii administrative gen salariu presedinte de asociatie (care chiar infim, este...), femeie de serviciu si alte alea. Singura problema la voi, acolo, e liftul, ca altfel, in opinia mea, un bloc se poate gospodari si fara asociatie. Curatenie? Fiecare in dreptul lui, sa-si faca. Nu ne trebuie femeie de serviciu cu salariu. Bec pe scara? Pai, scot eu eventual un bec care sa coste 3 lei pe luna, consum, nu alte minunatii din astea. Stiu ca e frustrant, dar cunosc mai cunosc o persoana cu probleme locomotorii care a cautat pana a gasit si a cumparat la parter. Pentru ca scarile sunt scari, nu se stie niciodata ce se intampla cu liftul, ca sa nu mai zic de un cutremur, Doamne fereste!
Eu nu stiu exact istoria acestui bloc pentru ca m-am mutat aici de doar 3 luni, desi apartamentul il avem de 2 ani, dar a durat sa-l renovam. Din cate stiu inainte era un administrator (un vecin din bloc) care se ocupa cu strangerea banilor si efectuarea platilor. Dar acesta a acumulat datorii la curent si lift, vecinii spunand ca acesta si-ar fi insusit o parte din bani, el nu a recunoscut si a spus ca din cauza ca nu toti vecinii contribuiau la cheltuieli se strangea o suma prea mica sa acopere cheltuielile lunare. Din aceasta cauza vecinii nu au mai vrut sa fie el administrator, iar acesta a renuntat la functie. Iar acum nu mai este nimeni. Acest bloc nu a apartinut niciodata de vreo asociatie.
Nu avem femeie de servici sa faca curatenie pe scara, nici caldura pe scara blocului, asadar cheltuielile sunt minime. Bec se poate pune pe scara (desi nu toti vecinii au si de multe ori trebuie sa mergi cu lumina de la telefon sa nu-ti rupi gatul), cheltuielile sunt reduse la minimum. Sunt multe reparatii de facut, trebuie schimbat hidroforul, care este si el foarte vechi si asa mai departe. Intriga mea cea mai mare este ca in acest bloc sunt multi oameni cu bani si tocmai acestia sunt cei mai zgarciti. Mai ales ca nu mai au incredere in nimeni dupa experienta cu vechiul administrator.

Mirrella P. a scris:

Cu 5 oameni din 22 de apartamente nu se strange cvorum. Eu nu inteleg exact situatia: a fost constituita candva sau nu asociatie de proprietari? Vechiul presedinte/administrator care a ramas cu banii si-a facut restante in virtutea a ce a reprezentat blocul? Daca nu exista asociatie, in virtutea dreptului la libera asociere, nu puteti obliga pe nimeni sa se asocieze fortat. Ca sa constituiti asociatie, va trebuie 50 plus 1% acord. Daca este asociatie, pentru a schimba conducerea si a stabili niste reguli, iar e o problema. Daca de doua ori la rand, nu se intruneste cvorum, decizia o ia presedintele asociatiei, dar din cate inteleg nu exista un presedinte de asociatie. Administratorul trebuie sa aiba atestat, presedintele, nu, presedintele poate cauta un administrator, chiar si din afara blocului, sunt multe firme specializate. Eu cred ca e un cerc vicios la voi acolo. Apropo, nici noi nu avem la bloc asociatie, dar nici lift, blocul fiind de doar 2 etaje si cand omul e sarac, cum sunt multi in tara asta, numai pe chestii administrative gen salariu presedinte de asociatie (care chiar infim, este...), femeie de serviciu si alte alea. Singura problema la voi, acolo, e liftul, ca altfel, in opinia mea, un bloc se poate gospodari si fara asociatie. Curatenie? Fiecare in dreptul lui, sa-si faca. Nu ne trebuie femeie de serviciu cu salariu. Bec pe scara? Pai, scot eu eventual un bec care sa coste 3 lei pe luna, consum, nu alte minunatii din astea. Stiu ca e frustrant, dar cunosc mai cunosc o persoana cu probleme locomotorii care a cautat pana a gasit si a cumparat la parter. Pentru ca scarile sunt scari, nu se stie niciodata ce se intampla cu liftul, ca sa nu mai zic de un cutremur, Doamne fereste!