Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in acte?inducerea instantei de judecata in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in acte?inducerea instantei de judecata in eroare? calomnie?

buna seara!nu stiu daca m-am adresat unde trebuie dar va rog sa ma sfatuiti ce am de facut.Sunt in divort ,am depus o plangere la parchet pt furt de acte,iar sotul meu depune la dosar un set de acte cu cele pe care le-am declarat furatestiu ca s-a intocmit un dosar penal pt art 210 din 15 10 2009,iar el depune actele pe 13 11 2009,printre acte mai depune si 3 certificate medico-legale(care, specifica ca sunt loviti parintii lui)unde mi s-a dat si castig de cauza in 2,al treilea este din 2000,nu stiu cat de real este dar stiu foarte sigur ca nu i-am cauzat acele lovituri mamei sale,ce am de facut,unde trebuie sa ma adresez pt a dovedi ca relele intentii ale sotului meu precum si a mamei sale?va rog frumos sa ma sfatuiti pt care art sa-i reclam?mai este cercetat penal si pt amenintare
Art 256, alin 1 si 2 Cod Penal - Denuntare calomnioasa...in eventualitatea in care am deslusit eu bine exprimarea dvs.
Buna ziua !
1. Certificatele medico- legale dovedesc existenta unor lovituri si ce anume le- ar fi putut produce. Fara alte probe( de regula doi martori, marturia victimei,etc.) coroborate cu acele certificate, este imposibil de dovedit vinovatia dumneavoastra .
2. Daca chiar va ameninta si aceste amenintari intrunesc elementele constitutive ale infractiunii de amenintare, atunci sigur va raspunde penal , daca aveti probe in acest sens.
3. colegul just80, v- a spus foarte bine ca, fapta de a va invinovati pe nedrept de lovirea mamei sotului este cea de denuntare calomnioasa.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Pentru denuntare calomnioasa nu se poate depune plangere decat dupa ce exista o rezolutie a procurorului prin care se dispune neinceperea sau scoaterea de sub urmarire penala a dvs!B-) Pana la solutionarea plangerilor facute de catre sotul dvs si parintii sai nu puteti face plangere penala pentru denunt calomnios!
Va recomand rabdare si veti reusi!
ma ameninta ca voi muri de mana lui.cat despre certificatul medico legal,inainte de a ne examina sr completeaza un formular in care specifici cine si in ce imprejurari s-au produs leziunile,doar cu acel formular voi putea dovedi ca acel certificat nu l-a scos ca am lovit-o eu,cum se poate intra in posesia lui?unde trebuie sa ma adresez?trebuie sa existe o modalitate,pt cese mai completeaza formularul?
V- am spus ca certificatul medico- legal demonstreza numai existenta loviturilor si in ce imprejurari se puteau produce , dar nu si cine le- a produs .
Acel formular este un fel de declaratie( ca sa intelegeti) inteligent conceput, pe care il completeaza si alte persoane introduse in cauza si care coroborate atat intre ele cat si cu celelalte probe sa poata conduce la o solutie justa( corecta).