avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soția a aflat după deces că soțul are credite în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soția a aflat după deces că soțul are credite în valoare de 30.000 de euro. Ce soluții există în această situație?

Sora mea a aflat după moartea soțului ei , ca el a făcut împrumut la bănci (30000 euro) , fără știrea ei.
Ea habar.nu a avut si acum ii este foarte frică, sa nu.i ia băncile apartamentul.
Ei au împreună doi copii majori , iar el din prima căsătorie un alt copil major.
Nu au facut succesiunea.
Ce solutii ar putea exista, ca ea să scape de aceste datorii , sa nu riște să piardă apt.ul ....având în vedere că ea are un salariu de 15 mil., plus că habar nu are când, cum ,unde si ce.a facut cu banii?
Va rog frumos dati.ne o cale cea mai simpla sau cea mai ușoara ....
Sora este intr.o mare depresie, dezamăgire,speriată....etc.
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
Banca va avea dreptul la bani.
Dacă are acte sa meargă la avocat cu ele ca sa vada cum se prezintă situația sub mai multe aspecte.
Este posibil sa ajunga sa piardă casa dar va rămâne cu ceva bani.
Este mult de discutat.
Din cate stiu, mostenitorii preiau atat activul cat si pasivul. Cu alte cuvinte, când accepta mostenirea, accepta si datoriile.
Deci toti mostenitorii de drept sunt buni de plata la banci.

Lazareta a scris:

Sora mea a aflat după moartea soțului ei , ca el a făcut împrumut la bănci (30000 euro) , fără știrea ei.
Ea habar.nu a avut si acum ii este foarte frică, sa nu.i ia băncile apartamentul.
Ei au împreună doi copii majori , iar el din prima căsătorie un alt copil major.
Nu au facut succesiunea.
Ce solutii ar putea exista, ca ea să scape de aceste datorii , sa nu riște să piardă apt.ul ....având în vedere că ea are un salariu de 15 mil., plus că habar nu are când, cum ,unde si ce.a facut cu banii?
Va rog frumos dati.ne o cale cea mai simpla sau cea mai ușoara ....
Sora este intr.o mare depresie, dezamăgire,speriată....etc.

Practic se acoperă datoria din bunurile mostenite.
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu înţeleg de ce este îngrijorată.
Băncile vor lua apartamentul bărbatului, nu îi iau apartamentul ei.
Soţia supravieţuitoare ştia că bărbatul ei mai are şi alţi moştenitori, din altă căsătorie, şi că după moartea soţului, averea se va împărţi şi la celălalt copil al lui.
Pe de altă parte, dacă imobilul este ipotecat, nu înţeleg cum poate să spere că va păstra apartamentul dacă e pus garanţie la bănci.
Eu mă îndoiesc că soţia este aşa de surprinsă de faptul că nu va moşteni prea mare lucru.
Soluţie nu există.
Ce pretenţii poate să aibă la moştenire după un soţ falit?

Există o speranţă. Unele bănci nu dau credite decât dacă debitorul semnează o asigurare de viaţă având ca beneficiar banca. Dacă are asigurare de viaţă, te-ai scos.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnul Albert , va asigur ca sora mea nu avea habar de aceste împrumuturi. Credeti.ma ! Nimeni nu a dat nimic de bănuit. Mergea la serviciu , venea acasă, nimic iesit din comun.

La faza cu ,, îi ia apt.ul lui si nu pe.al ei sunteti răutăcios. Dacă avea apt.separat nu.si făcea prbl amărâta.

Ea nu are vreo prbl cu moștenitorii...mai putin cu primul lui copil.
Oricum toți 3 copii , vor să.i lase ei părțile lor.

Dar ne.am gândit să nu facă succesiunea , ca si băncile să participe la împărțirea averii si a datoriilor.


Nu a girat cu apartamentul.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Succesiune credit ipotecar RazvanStanica RazvanStanica O zi buna tuturor celor ce citesc acest mesaj. Sora mea a decedat acum 10 zile si am impresia ca ne gasim intr-o situatie destul de complicata, asa ca as ... (vezi toată discuția)
Sechestru apartamennt Ethan Winters Ethan Winters Buna ziua. Doresc sa stiu anumite detalii in caz in care banca ar pune sechestru pe un apartament. Sa zicem ca sotul/sotia a facut datorii bancare, iar ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbătută, un moștenitor decedat dator la bancă: ce riscă ceilalți moștenitori? elenadragoi2008 elenadragoi2008 Buna ziua tuturor Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la următoarea speță : Sunt 3 frati care au casa părintească dar fără succesiune făcută. ... (vezi toată discuția)