avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soția a aflat după deces că soțul are credite în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soția a aflat după deces că soțul are credite în valoare de 30.000 de euro. Ce soluții există în această situație?

Sora mea a aflat după moartea soțului ei , ca el a făcut împrumut la bănci (30000 euro) , fără știrea ei.
Ea habar.nu a avut si acum ii este foarte frică, sa nu.i ia băncile apartamentul.
Ei au împreună doi copii majori , iar el din prima căsătorie un alt copil major.
Nu au facut succesiunea.
Ce solutii ar putea exista, ca ea să scape de aceste datorii , sa nu riște să piardă apt.ul ....având în vedere că ea are un salariu de 15 mil., plus că habar nu are când, cum ,unde si ce.a facut cu banii?
Va rog frumos dati.ne o cale cea mai simpla sau cea mai ușoara ....
Sora este intr.o mare depresie, dezamăgire,speriată....etc.
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect.Conform NCC este de 1 an.
Ba da poti, cunosc un caz in care sotia a facut credite fara stiinta sotului, apoi banca le-a luat apartamentul ( a fost vandut la licitatie).

si mai stiu un caz, un batrân de 75 ani care facuse un credit la banca, ceva in jur de 1000 euro, desi avea vreo 10 boli dintre care 2 f f grave. A murit inainte sa ramburseze creditul. L-au platit mostenitorii.

Problema e ca banca actioneaza numai in avantajul ei. Iti da credit ca persoana singura, dar cand e de recuperat datoria, se arunca pe toti cei din jur...sot/sotie/mostenitori...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pericolul consta in faptul ca va urmari cota de 50% ramasa mostenire dupa sot.Se va face actiune de iesire din indiviziune fiindca nimeni nu poate fi obligat sa ramina in indiviziune.Si de aici se poate ajunge la tot felul de sicane.Trebuie vazut ce s-a intimplat cu banii din credit fiindca e vorba totusi de o suma mare care trebuie sa se regaseasca in bunuri sau conturi bancare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca a cumparat o proprietate pe numele altcuiva sau i-a facut cadou, nu se mai poate descoperi nimic.

Florin Cornea a scris:

Pericolul consta in faptul ca va urmari cota de 50% ramasa mostenire dupa sot.Se va face actiune de iesire din indiviziune fiindca nimeni nu poate fi obligat sa ramina in indiviziune.Si de aici se poate ajunge la tot felul de sicane.Trebuie vazut ce s-a intimplat cu banii din credit fiindca e vorba totusi de o suma mare care trebuie sa se regaseasca in bunuri sau conturi bancare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune credit ipotecar RazvanStanica RazvanStanica O zi buna tuturor celor ce citesc acest mesaj. Sora mea a decedat acum 10 zile si am impresia ca ne gasim intr-o situatie destul de complicata, asa ca as ... (vezi toată discuția)
Sechestru apartamennt Ethan Winters Ethan Winters Buna ziua. Doresc sa stiu anumite detalii in caz in care banca ar pune sechestru pe un apartament. Sa zicem ca sotul/sotia a facut datorii bancare, iar ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbătută, un moștenitor decedat dator la bancă: ce riscă ceilalți moștenitori? elenadragoi2008 elenadragoi2008 Buna ziua tuturor Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la următoarea speță : Sunt 3 frati care au casa părintească dar fără succesiune făcută. ... (vezi toată discuția)