Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restaurant parter bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restaurant parter bloc

Buna seara! Avem un restaurant la parter de bloc si lunar platim catre asociatia de locatari liftul, lumina, curatenia plus alte cheltuieli. Noi avem intrare separata,gunoi separat, curent tras separat, gaze separat doar tevile de apa sunt la comun insa avem apometre.
Intrebarea mea este: e legal ca ne obliga sa platim toate acele cheltuieile tinand cont ca noi nu beneficiem de nimic ( adica lift curent curatenie samd) ? Multumesc mult!
Pentru completa si corecta dv informare studiati disp L nr 196/2018
Daca spatiul comercial face parte din imobilul de locuit in comun,conform disp L nr 196/2018 proprietarul spatiului are obligatia sa participe la cheltuielile lunare de intretinere parti comune condominiu