Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce se intampla cu marfa daca ONRC a radiat PFA-ul?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce se intampla cu marfa daca ONRC a radiat PFA-ul?

Buna ziua,
Daca am PFA-ul radiat fin oficiu, ce se intampla cu marfa pana cand infiintez alt PFA? Si dupa aceea?
Magbd, utilizator
Stocul de marfa v-il vindeti dumneavoastra ca persoana fizica cu factura si bon fiscal de la casa de marcat sau chitanta, completati apoi in registrul jurnal de incasari si plati si registrul de evidenta fiscala si in final completati si depuneti declaratia unica pentru lunile din 2019 pentru inchiderea acelui pfa si de la finante. Abia dupa aceea, dupa ce va veti infiinta o alta pfa, va treceti marfa pe noul pfa si continuat s-o vindeti acolo.
Cum trecem marfa pe noul pfa?
~ Conținut șters la cerere ~
De la data radierii (de pe decizia de la registrul comertului) luati in calcul doar ce incasati in baza a cea ce ati prestat si aveti rapoarte de activitate semnate de ambele parti si facturile aferente dinainte si din intervalul de maxim 30 de zile, termen la finalul carui trebui sa depuneti si declaratia unica pentru inchiderea si de la finante. La fel si cu platile. Mergeti la politie cu actele in original de achizitie a masinii pe vechiul pfa si rugati sa va ajute s-o treceti pe persoana fizica.
Vanzarea intre cele doua pfa se putea face cu factura, chitanta si contract de vanzare cumparare la notar doar in acel interval de 30 de zile.
~ Conținut șters la cerere ~