Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Casa de pensii imi interzice cumulul pensiei cu salariu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Casa de pensii imi interzice cumulul pensiei cu salariu

Sunt pensionat de boala prin pierderea totala a capacitati de munca gradul doi de si pot sa mai muncesc casa de pensii imi interzice sa cumulez pensia cu salariul . Practic discutam de o ingradire a dreptului la munca ce sanse am in instanta nu am gasit sa muncesc la negru
Păi cum să muncești dacă ai pierdut capacitatea de muncă`?? Înseamna că totul e un fals, ești sănătos și apt de muncă, și beneficiezi ilegal de o pensie care i se cuvine numai unui bolnav care și-a pierdut capacitatea de muncă.

Dacă puteți munci, de ce nu cereți să fiți trecut în gradul 3 de invaliditate, și puteți lucra maxim 4 ore pe zi`??

Dreptul de muncă nu vi-l încalcă nimeni, dar e pentru cei capabili și apți, NU pentru invalizi.
Dapix, utilizator
eu am fost consilier juridic in prezent sunt pensionat de boala psihica
nu este vorba de invaliditate este considerat handicap
pensia este foarte mica aproximativ 120 euro
HANDICAPUL nu are legătură cu Casa de Pensii. Cei cu handicap sunt în baza de date a DGASPC, nu a Casei de Pensii.

Deci, dacă sunteți în grad de handicap ce căutați la Casa de Pensii`? Nu vă leagă nimic de CPP.

De la handicap (DGASPC) se primește o INDEMNIZAȚIE de 375 lei, NU pensie.
Indemnizația de handicap poate fi cumulată cu salariul.
Dapix, utilizator