avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Casa de pensii imi interzice cumulul pensiei cu salariu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Casa de pensii imi interzice cumulul pensiei cu salariu

Sunt pensionat de boala prin pierderea totala a capacitati de munca gradul doi de si pot sa mai muncesc casa de pensii imi interzice sa cumulez pensia cu salariul . Practic discutam de o ingradire a dreptului la munca ce sanse am in instanta nu am gasit sa muncesc la negru
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:18, 28 Martie 2019
Păi cum să muncești dacă ai pierdut capacitatea de muncă`?? Înseamna că totul e un fals, ești sănătos și apt de muncă, și beneficiezi ilegal de o pensie care i se cuvine numai unui bolnav care și-a pierdut capacitatea de muncă.

Dacă puteți munci, de ce nu cereți să fiți trecut în gradul 3 de invaliditate, și puteți lucra maxim 4 ore pe zi`??

Dreptul de muncă nu vi-l încalcă nimeni, dar e pentru cei capabili și apți, NU pentru invalizi.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2019
Dapix, utilizator
eu am fost consilier juridic in prezent sunt pensionat de boala psihica
nu este vorba de invaliditate este considerat handicap
pensia este foarte mica aproximativ 120 euro
HANDICAPUL nu are legătură cu Casa de Pensii. Cei cu handicap sunt în baza de date a DGASPC, nu a Casei de Pensii.

Deci, dacă sunteți în grad de handicap ce căutați la Casa de Pensii`? Nu vă leagă nimic de CPP.

De la handicap (DGASPC) se primește o INDEMNIZAȚIE de 375 lei, NU pensie.
Indemnizația de handicap poate fi cumulată cu salariul.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2019
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Indemnizatie sociala pt persoana cu handicap Maria birloiu Maria birloiu Daca o persoana are indemnizatie de handicap 375 lei lunar si nu a lucrat niciodata, poate primi indemnizatie sociala de 704 lei? (vezi toată discuția)
Cum pot sa dobandesc incapacitate de munca mai mult de 50%?? aidu aidu Nu ma intereseaza sa primesc indemnizatie de handicapat. Dar cum aplic pentru a dobandi recunoastere a invaliditatii medii dpdv psihic. Am fost traumatizat ... (vezi toată discuția)
Pensie de handicap MariaPopescu123 MariaPopescu123 Buna ziua! Mentionez ca am pensie de handicap de gradul II. Intre timp, conditia mea fizică s-a îmbunătățit. Am început să lucrez, însă nu am ... (vezi toată discuția)