Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tratamente inumane sau degradante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tratamente inumane sau degradante

privarea de proprietate prin savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri sub smnatura privata este tratament inuman?
Nu.
despre ce e vb mai exact ?
gi-jane2, moderator
Bineinteles ca nu.Nu mai cititi singur codurile amestecând textele de lege pt cs nu va ajuta cu nimic.Cand aveti o problema sau căutați un raspuns va adresați unui profesionist
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna,avem un contract de credit pentru care au fost gajate utilaje,ulterior s-a incheiat un act aditional prin care a fost suplimentat creditul,fiind gajate si bunuri imobile.Banca,prin prepusi modifica actul aditional prin scriere si semnatura ,astfel produce doua contracte distincte:
contractul a - initial -real ptr. care au fost gajate utilajele si cotractul b fals prin scriere si semnatura.Contractul a- il foloseste in procedura de insolventa deschisa ulterior lasand lichidaorul sa vanda utilajele,iar ctr.b ,in lipsa proprietarilor,il foloseste pentru a fabrica un proces verbal de licitatie aparent act legal translativ al dreptului de proprietate/evidentiaza in pv.si chitante false emise pentru persoana care liciteaza-parte la pv,,apoi inscrie acest pv prin uzitarea contractului b in cartea funciara- stinge dreptul de proprietate prin inregistrarea pv. ca act aparent legal in cartea funciara ,/ trecand dreptul de proprietate in favoarea licitatorului ptr. care a emis chitantele false,apoi deporteaza familia din casa pe strada si cere judecatorului sindic sa scoata utilajele din imobil pe strada,deoarece casa apartine altei pers..licitatorul parte in pv de licitatie-actul aparent legal incheiat simultan cu un act secret- contract de garantie imobiliara prin care licitatorul devenit in aceeasi zi proprietar gajeaza casa ptr.suma licitata si pentru care s-au emis chitantele false/apreciez tratamentul inuman si degradant,in niciun caz uman ,/utilajele sunt deportate din imobil la cererea acestei banci-prin prepusi,apoi vandute la fier vechi,insa pe tichetul de cantar apare 1000kg fier vechi dintr-un utilaj- restl de 8 utilaje nu apar pe tichetul de cantar -procedura de faliment se intinde pe 9 ani/falsul este prescris/apreciez ca poate fi cercetat de instanta civila-art.308NCPC,iar actiunea poate fi o actiune in pretenti pentru supunerea la tratamente inumane si degradante interzise de art.3 din Conventie/PS.-pentru a masca falsul dupa 2 ani de la DESCHIDEREA PROCEDURII BANCA SI LICHIDATORUL DEPUN PLANGERE PENALA NEANTEMEIATA PE MOTIV CA PROPRIETARUL SI-A FURAT BANII/ORI CA SE POATE CA PROPRIETARUL SA FIE CLIENTI DIVERSI,PENTRU CARE, MANAT DE FRICA PENTRU LIBERTATE ACESTA NU SE MAI INTOARCE LA BUNUL IMOBIL ASTEPTAND SA PRIMEASCA DIFERNTA DE BANI- DUPA VANZAREA BUNURILOR,INSA ,TOT ASTEPTAND,AFLA DUPA 18 ANI CELE MAI SUS ARATATE?
PS - dupa revolutia din 1989 tratamentele- inumane- tortura poate sa fie fizica,insa este recuoscuta si tortura psihica,deposedarea de bunuri cu forta ori prin smecherie numita inginerie financiara si concretizata prin fals in inscrisuri - este un tratament inuman,apoi daca se intinde pe 9 ani este si degradant-in Romania nu sunt luate in calcul tratamentele inumane la care sunt supusi romanasiiii- generand un fel de victime rezultate dintr-un razboi civil mut intre rezidurile comunismului si statul de drepti care aduge Romania pe locul 2 in lume la fuga din tara,dupa Siria.Mentalul este controlat si sanctionat daca -----,insa in final suntem un popor de fugari,fara industrie si infometati artificial
Buna, in timpul procedurii de faliment -banca creditoare produce din actul aditional la ctr. de credit un contract de credit distinct,/Initial au fost gajate numai bunuri mobile,iar prin actul aditional la contractul de credit au fost gajate si bunurile imobile/creditul initial a fost achitat.Actul aditional falsificat - contract de credit nr.2 genereaza acte aparent legale,translative de proprietate,inscrise in cartile funciare- procese verbale de licitatie, prin care se stinge dreptul de proprietate si trece in favoarea unor terti,insa simultan au fost incheiate si acte secrete- contracte de garantie imobiliara in care respectivii terti gajeaza bunurile imobile ca proprietari in baza actelor subsecvente ale falsului - procesele de licitatie care sunt lovite de nulitate,deoarece sunt incheiate dupa deschiderea falimentului.Banca creditoare cere judecatorului sindic deportarea bunurilor mobile gajate cf.contractului de credit initial ,insa ascunde actul aditional prin care a fost suplimentat creditul si pe care l-a modificat in contractul nr.2 fals, pe strada pe motiv ca au fost abandonate in bunurile proprietatea tertilor, respectivi,/ulterior cere sa fie vandute la fier vechi ,insa pe nota de cantar apar 100kg fier vechi dintr-un singur utilaj.Pentru a masca falsurile depun plangere penala neantemeiata pe motiv ca proprietarul si-a furat banii si obtin o condamnare cu inchisoarea/suntem in cazul tratamentelor inumane cf.jurisprudenta cedo?