avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sentință definitivă Casa de Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sentință definitivă Casa de Pensii

Am dat în judecată Casa de Pensii București pentru recalcularea pensiei. Am sentința definitivă data în noiembrie 2018 dar până în prezent Casa de Pensii nu mi-a recalculat pensia. conform sentinței judecătorești Pot sâ apelez la un executor judecătoresc? Cu stimă!
Cel mai recent răspuns: valyyc , utilizator 22:51, 2 Aprilie 2019
Puteti apela la un executor judecatoresc pentru punerea in executare a hot.jud., dar puteti depune si plangere penala.

art.287 C.pen. - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
....
f) nerespectarea hotărârilor judecătoreşti privind stabilirea, plata, actualizarea şi recalcularea pensiilor;
.....
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)–g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
....
Cu stimă!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotărâre judecătorească definitivă de recalculare a pensiei udroaica udroaica Am decizie judecătorească definitivă de recalculare a pensiei obținută în 12.07.2018, cu aplicare din 20.11.2017. Ce se întâmplă cu deciziile ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca ionelastoica79 ionelastoica79 buna ziua am o hotarare judecatoreasca definitiva pentru a recupera salariile restante de la o firma si nu pot scoate banii de la ei au refuzat sa se ... (vezi toată discuția)
Am hotărârea civila încheiată din noiembrie 2020 din procesul ... Neluțu John Neluțu John Am hotărârea civila încheiată din noiembrie 2020 din procesul de litigii de munca drepturi bănești însă angajatorul obligat de instanță nu a plătit ... (vezi toată discuția)