Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sentință definitivă Casa de Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sentință definitivă Casa de Pensii

Am dat în judecată Casa de Pensii București pentru recalcularea pensiei. Am sentința definitivă data în noiembrie 2018 dar până în prezent Casa de Pensii nu mi-a recalculat pensia. conform sentinței judecătorești Pot sâ apelez la un executor judecătoresc? Cu stimă!
Puteti apela la un executor judecatoresc pentru punerea in executare a hot.jud., dar puteti depune si plangere penala.

art.287 C.pen. - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
....
f) nerespectarea hotărârilor judecătoreşti privind stabilirea, plata, actualizarea şi recalcularea pensiilor;
.....
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)–g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
....
Cu stimă!