Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua
As dori,va rog,sa va cer cateva sfaturi in legatura cu succesiunea casei deoarece avem o situatie mai complicata.
Mama mea a trait in concubinaj cu tatal meu pana in 1987 cand el a decedat.
Au convietuit 13 ani,in timpul acesta au cumparat un apartament si au avut 3 copii.
Dupa deces mama mea a platit pt apartament intretinerea si impozitul fara a face succesiunea dar locuind acolo.Noi vrem sa facem succesiunea dar apartamentul sa-i revina mamei,chiar daca fratele meu se opune,mama are chitante care dovedesc ca de 34 ani de cand locuieste acolo ea plateste toate cheltuielile.
Intrebarile mele sunt:
-cum am putea deschide succesiunea in instanta si ce drept are mama mea
-la tribunal trebuie sa mergem toti fratii?(fratele meu s-a mutat si noi nu am mai vorbit de mult timp cu el).
-cam cat ne-ar costa succesiunea
Va multumesc foarte mult!
Nu specificati pe numele cui a fost achizitionat apartamentul.Deoarece mama dvs. nu era castorita cu tatal situatia e complicata, in sensul ca , eventual sunt coproprietari pe apartament.legea romana nu protejeaza concubinajul.Prin urmare trebuie sa faceti partaj in instanta...daca va intelegeti la primul termen , taxa de timbru de 3% o puteti recupera.
Prin urmare apelati la un avocat si promovati actiune in instanta.
La notar, mama nu va figura ca mostenitor, nefiind casatorita legal...si apoi nici nu veti sti ce impartiti.
BUNA SEARA
concubinaj ,am inteles bine si cred ca apartamentul este cumparat pe numele ambilor parinti ???
daca este asa ok ,mama introduce actiune de partaj la instanta de pe raza locului decesului tatalui si cheama in judecata pe cei 3 copiii iar daca la primul temren exista un motiv care va determina sa va intelegeti incheiati o tranzactie unde mamam ramine cu apartamentul iar restul copiilor cu sulta .
Apartamentul este pe numele tatalui,eu si cu sora mea dorim sa ii revina mamei,fratele se opune.#-o
Chiar daca dovedeste ca ea a platit toate datoriile timp de 34 ani nu are nici un drept?
In instanta am inteles ca unul dintre frati trebuie sa depuna actiunea de partaj...
buna seara
dn pacate da , mama nu are nici un drept ,jnca la noi nu s/a legalizat concubinajul
doar copii poat actiona in partaj si apoi dupa ce partajati bunu puteti daca vreti sa vindeti mamei partea voastra si ramine in coproprietate cu fratele care nu doreste .
av dh.
buna seara!
mama dvs nu are un dr de prop asupra apartamentului, insa are un dr de creanta asupra acestuia intrucat a contribuit cu bani la achizitionarea lui.