Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitatea de a vinde un apartament cand sunt mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitatea de a vinde un apartament cand sunt mai multi proprietari

am urmatoarea situatie si as vrea un raspuns si un sfat in acelasi timp:
locuiesc impreuna cu sotia mea si cu cei doi copii ai nostrii intr-un apartament cu 4 camere. Tot in acest apartament mai locuiesc tatal, fratele si sora sotiei mele. Proprietarii apartamentului sunt tatal si mama sotiei, dar din pacate mama sotiei a decedat in urma cu 10 luni. Întrebarea mea este tatal sotiei poate vinde acest apartament fara acordul unuia din copiii sau a tuturora sau este nevoie de a face succesiunea ceea ce cred eu implica acordul copiilor pentru a face acest lucru? Va multumesc anticipat.

Tranzactionarea bunului imobil poate fi legal realizata numai de catre proprietarul/rii de drept ai acestuia
Cum in speta unul dintre proprietari a decedat,este necesara initial dezbaterea succesiunii
Trebuie dezbătuta succesiunea după mama sotiei si apoi fie se face un partaj fie se vinde imobilul, aceste operațiuni facandu se pe cale amiabila la notar sau in caz contrar in instanță.
va multumesc pentru raspuns.
in cazul in care unul sau toti copii nu vor sa se vanda apartamentul se poate opune?
ciprianpaul, utilizator
aceasta succesiune se face cu acordul si cu buna stiinta a copiilor?
tatal sotiei poate vinde apartamentul fara stirea copiilor?
Tatal nu poate tranzactiona bunul imobil in situatia in care nu este dezbatuta succesiunea