avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitatea de a vinde un apartament cand sunt mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitatea de a vinde un apartament cand sunt mai multi proprietari

am urmatoarea situatie si as vrea un raspuns si un sfat in acelasi timp:
locuiesc impreuna cu sotia mea si cu cei doi copii ai nostrii intr-un apartament cu 4 camere. Tot in acest apartament mai locuiesc tatal, fratele si sora sotiei mele. Proprietarii apartamentului sunt tatal si mama sotiei, dar din pacate mama sotiei a decedat in urma cu 10 luni. Întrebarea mea este tatal sotiei poate vinde acest apartament fara acordul unuia din copiii sau a tuturora sau este nevoie de a face succesiunea ceea ce cred eu implica acordul copiilor pentru a face acest lucru? Va multumesc anticipat.












Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:33, 11 Ianuarie 2015
Tranzactionarea bunului imobil poate fi legal realizata numai de catre proprietarul/rii de drept ai acestuia
Cum in speta unul dintre proprietari a decedat,este necesara initial dezbaterea succesiunii
Trebuie dezbătuta succesiunea după mama sotiei si apoi fie se face un partaj fie se vinde imobilul, aceste operațiuni facandu se pe cale amiabila la notar sau in caz contrar in instanță.
va multumesc pentru raspuns.
in cazul in care unul sau toti copii nu vor sa se vanda apartamentul se poate opune?
Ultima modificare: Vineri, 9 Ianuarie 2015
ciprianpaul, utilizator
aceasta succesiune se face cu acordul si cu buna stiinta a copiilor?
tatal sotiei poate vinde apartamentul fara stirea copiilor?
Tatal nu poate tranzactiona bunul imobil in situatia in care nu este dezbatuta succesiunea

Alte discuții în legătură

Problema tata fiica spirala spirala Buna ziua.Problema mea consta in felul urmator.Parintii au achizitionat un apartament cu 2 camere in 1993.Pe actul de vanzare cumparare ambii sunt trecuti.Erau ... (vezi toată discuția)
Succesiune , se poate vinde un imobil fara acordul unuia dintre mostenitori sabrina1980 sabrina1980 Buna seara , ar putea sa se vanda un imobil fara acordul unuia dintre mostenitori ex tata si sora vrea sa vanda eu nu , o pot face fara mine ? (mama find ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare marinica71 marinica71 tatal meu are un apartament achizitionat din prima casatorie .la acest apartament mostenitori suntem eu fratele meu si tatal meu.tatal meu imi poate vinde ... (vezi toată discuția)