avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1195 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Filmat in cazinou
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Filmat in cazinou

Daca am fost filmat intr-un cazino,jucand la jocuri.de noroc de catre un angajat al salii respective fara stirea mea,care mai apoi a dat inregistrarea unui superior al meu,eu lucrand intr-o functie publica,clar cu interesul de a-mi face rau....ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:43, 10 Aprilie 2019
Sa-l actionati in judecata pe cel care v-a filmat si a transmis filmarea mai departe...

Codul Civil
Art. 74 Atingeri aduse vieţii private

Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:
....
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
....
Ultima modificare: Miercuri, 10 Aprilie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Postare filmare online userboy userboy Buna seara! Vreau sa va intreb cum trebuie sa procedez cu un site public ca sa scoata o postare a unui filmulet care imi afecteaza imaginea (este o filmare ... (vezi toată discuția)
Dreptul la protectia imaginii al functionarului public Mihaela Sile Mihaela Sile Buna ziua. Intrebarea mea este legata de urmatoarea situatie: cu ocazia unei actiuni de control functionarii publici au fost fotografiati de catre persoana a ... (vezi toată discuția)
Inregistrari telefon Ioan-Mihai Ioan-Mihai buna ziua;va rog sa-mi spuneti,daca vorbesc la telefon si inregistrez convorbirea fara sa-l anunt pe interlocutor,e legal?pot fi pedepsit pt asta?pot sa o ... (vezi toată discuția)