Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zgomote bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zgomote bloc

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneți in ce condiții pot face o sesizare la politie a unor vecini care de doua săptămâni fac zgomote infernale in bloc daramand pereți, dau cu ciocanul f tare si baga bormasina cu percutie aproape non stop de imi sperie copilul de 3 ani. Plus ca eu lucrez de acasa si nu pot sa fac nimic toată ziua. Am citit mai multe paragrafe din lege, inclusiv cea ci decibelii, dar nu stiu care din ele este cea aprobata.

Multumesc mult!
In conditiile mentionate de Legea 61/1991,

Legea 61/1991
art.2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
....
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
....

art.5
(1) Contravențiile se constată de către primar, împuterniciții acestuia, de către ofițerii sau agenții de poliție ori de către ofițerii, maiștrii militari și subofițerii din jandarmerie, precum și, pentru faptele constatate în zona specifică de competență, de către polițiștii de frontieră.
....
Va rog sa luati in considerare ca toata lumea mai renoveaza din cand in cand... nu poti sta la nesfarsit cu peretii scorojiti.
Asta evident trebuie sa se faca intr-un interval orar decent.
Stiu ca toti am fost in situatia asta, dar face un zgomot muuult prea mare pentru o renovare normala (darama peretii despartitori), Plus ca blocul este nou. Mai multi vecini cu copii mici le-a dat mail sa respecte macar dupa-amiaza 2, 3 ore de liniste, dar degeaba... Acum mi-a ocupat abuziv si locul meu de parcare detinut cu acte de mine...

Deci bormasina cu percutie si fietastraul de taiat peretii (sau cum se numeste) intra la aparate de tulburat linistea publica la orice ora?
Manuela Rășină, administrator
Puteti face o reclamatie la politia locala, e de competenta lor.
La fel, puteti face o recalmatie/sesizare la politia in constructii sa verifice daca lucrarile executate necesita, si in caza ca necesita, daca beneficiaza de autorizatie de constructie.