Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data emitere decizie incetare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data emitere decizie incetare

Buna ziua

In aplicarea art. 56 (2) codul muncii, cand poate emite angajatorul decizi de incetare cim?
In speta, salariata a comunicat decizia de pensionare anticipata la data de 01.04.2019. Angajatorul trebuie sa emita aceasta decizie cu 01.04.2019 sau o poate ""constata si emite in 5 zile lucratoare"", respectiv la 05.04.2019?

Multumesc
Constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

In speta, ultima zi ar fi data de 08.04.2019.