Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul reazemă diverse lucruri de peretele casei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul reazemă diverse lucruri de peretele casei mele. Pot să construiesc un gard pe limita de proprietate?

Bună ziua, supun atenției dvs. o problema cu care mă confrunt de ani de zile: am în proprietate o casă și 400 mp de teren cu cadastru și intabulare iar în spatele casei am 20 cm pe toată lungimea terenului până la limita proprietății cu vecinul. Întrucât nu există gard (în spatele casei) despărțitor intre proprietatea mea și a vecinului, acesta din urmă a rezemat de peretele casei diverse materiale considerând peretele casei mele ca limită de proprietate întrucât vecinul nu recunoaște actul cadastral. Eu intenționez să construiesc gard la limita de proprietate chiar dacă cei 20 cm din spatele casei nu îmi sunt de mare folos. Pentru că o înțelegere amiabilă nu se întrevede, ce pot face, unde mă pot adresa pentru intrarea în normalitate ? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Daca nu va intelegeti CIVILIZAT atunci va trebui sa mergeti in instanta si sa formulati o cerere de granituire dupa care sa va folositi de un executor ca sa va construiti gardul.
Ce înseamnă acea cerere de granițuire? Nu pot sări peste această etapă și să mă adresez direct unui executor ? Actul de proprietate atestă fără echivoc granițele proprietății, de ce este nevoie de o decizie a instanței în acest scop ? Mulțumesc
trasor, utilizator
In primul rand nu am inteles care e problema. Ce vreti sa obtineti dupa ce veti fi cheltuit bani pe gard si avocat si taxe? Ca vecinul va sprijini poate lucruri de gardul platit de dv.
Apoi, un gard are latimea cam 20 de cm. Apoi, fundatia lui e ca si a unei case, ar trebui sa faceti sprijinire sau va puteti afecta fundatia casei. de care gardul va trebui legat, de principiu. Astea sunt costuri. In spatele casei gardul va fi lipit de casa, caci nu aveti voie sa puneti gardul pe limita de proprietate, ci pe partea dv. de proprietate.
De aceea revin la intrebarile dintai. Daca imi spuneti ce urmariti, ca mie imi e neclar, poate gasim ceva solutii.
Liliana Gradinaru a scris:

In primul rand nu am inteles care e problema. Ce vreti sa obtineti dupa ce veti fi cheltuit bani pe gard si avocat si taxe? Ca vecinul va sprijini poate lucruri de gardul platit de dv.
Apoi, un gard are latimea cam 20 de cm. Apoi, fundatia lui e ca si a unei case, ar trebui sa faceti sprijinire sau va puteti afecta fundatia casei. de care gardul va trebui legat, de principiu. Astea sunt costuri. In spatele casei gardul va fi lipit de casa, caci nu aveti voie sa puneti gardul pe limita de proprietate, ci pe partea dv. de proprietate.
De aceea revin la intrebarile dintai. Daca imi spuneti ce urmariti, ca mie imi e neclar, poate gasim ceva solutii.

De ce ar trebui să fie gardul pe proprietatea mea? Dacă este așa, gardul lui unde va fi? Vom avea fiecare gardul lui ??? Cum se separă proprietățile dacă nu printr-un gard despărțitor?
Gardul nu va fi pe proprietatea mea, va fi pe linia de demarcație, și pentru mine și pentru vecin gardul va reprezenta limita de proprietate,va fi daca vreți gardul amândurora chiar dacă îl voi plăti probabil numai eu.
Gardul va avea lățime de maxim 5 cm căci va fi din plasă sudata pe stalpi metalici și nu va afecta nicio fundație.
Și nu va avea voie să reazeme ceva de el căci pentru asta sunt legi în țara asta iar scopul său principal este de a împiedica alipirea diferitelor materiale de pereții casei așa cum este în prezent (garaj ,anexe pentru animale,etc.)
În fine, dumneavoastră îmi sugerați să las situația așa cum este acuma ???
trasor, utilizator
Atentie ca veti avea o problema mare. Cum veti face gardul?! Practic va trebui sa il construiti intrand pe proprietatea lui si asta s-ar putea sa va aduca la un nou proces. 20 cm sunt grosimea unui zid de izolare termica din polistiren mai gros - si nu e deloc gros. Casa mea e toata izolata cu 20 cm. Discutati cu el omeneste si faceti izolarea spatelui. Asa nici nu mai conteaza daca reazema ceva.